Przejdź do treści

Najszczęśliwszy kraj na świecie – czyli gdzie warto uciekać

Właśnie opublikowany został raport World Happiness 2017. Jeszcze rok temu na tronie szczęśliwości królowała Dania, jednak swoje zaszczytne miejsce oddała sąsiadowi – Norwegii.

Ranking opiera się na analizie danych pracowni sondażowej Gallupa, a do najważniejszych czynników należą: przewidywana długość życia w zdrowiu, dostęp do opieki medycznej, bezpieczeństwo zatrudnienia, relacje, a do tego korupcja czy PKB na jednego mieszkańca.

Na szczycie, oprócz Norwegii i Dani, znalazły się takie państwa jak: Islandia, Szwajcaria, Finlandia, Holandia i Kanada. W zestawieniu w sumie pojawiło się 155 krajów. Polska zajęła 46. miejsce. Zanim wypowiecie negatywne sformułowania w stronę pozycji, jaką zajmuje nasza Ojczyzna, to dodam, że awansowaliśmy o 11 miejsc! Na dokładkę dodam jeszcze, że na pierwszej stronie mieszczą się 53 państwa, w tym właśnie Polska!

Z bardziej przykrych informacji – zostaliśmy wyprzedzeni przez Kuwejt, Ekwador i Salwador. Jednak spokojnie. Rosja nadal pozostała za nami, co prawda tylko o 3 pozycje, ale nadal nie może nas “dogonić”. Ostatnie miejsce przypadło Centralnej Republice Afryki. Pozostałe pozycje w rankingu możecie zobaczyć w raporcie. Z ciekawszych rzeczy – Zjednoczone Emiraty Arabskie plasują się na 21. miejscu, czyli jednak nie jest tam tak kolorowo.

Optymistyczne jest na pewno to, że nasza pozycja w rankingu wzrosła. Jednak dopóki kilka rzeczy się u nas w Państwie nie zmieni, to wydaje mi się, że wynik nadal będzie oscylował w okolicach 50. No chyba, że zrobimy to po Polsku i poczekamy aż inne kraje spadną i wtedy my ruszymy do przodu.