Właśnie opublikowany został raport krajów, w których ludziom żyje się najlepiej. Jeszcze rok temu na tronie szczęśliwości królowała Dania.

Właśnie opublikowany został raport World Happiness 2017. Jeszcze rok temu na tronie szczęśliwości królowała Dania, jednak swoje zaszczytne miejsce oddała sąsiadowi – Norwegii.

Ranking opiera się na analizie danych pracowni sondażowej Gallupa, a do najważniejszych czynników należą: przewidywana długość życia w zdrowiu, dostęp do opieki medycznej, bezpieczeństwo zatrudnienia, relacje, a do tego korupcja czy PKB na jednego mieszkańca.

Na szczycie, oprócz Norwegii i Dani, znalazły się takie państwa jak: Islandia, Szwajcaria, Finlandia, Holandia i Kanada. W zestawieniu w sumie pojawiło się 155 krajów. Polska zajęła 46. miejsce. Zanim wypowiecie negatywne sformułowania w stronę pozycji, jaką zajmuje nasza Ojczyzna, to dodam, że awansowaliśmy o 11 miejsc! Na dokładkę dodam jeszcze, że na pierwszej stronie mieszczą się 53 państwa, w tym właśnie Polska!

Z bardziej przykrych informacji – zostaliśmy wyprzedzeni przez Kuwejt, Ekwador i Salwador. Jednak spokojnie. Rosja nadal pozostała za nami, co prawda tylko o 3 pozycje, ale nadal nie może nas “dogonić”. Ostatnie miejsce przypadło Centralnej Republice Afryki. Pozostałe pozycje w rankingu możecie zobaczyć w raporcie. Z ciekawszych rzeczy – Zjednoczone Emiraty Arabskie plasują się na 21. miejscu, czyli jednak nie jest tam tak kolorowo.

Optymistyczne jest na pewno to, że nasza pozycja w rankingu wzrosła. Jednak dopóki kilka rzeczy się u nas w Państwie nie zmieni, to wydaje mi się, że wynik nadal będzie oscylował w okolicach 50. No chyba, że zrobimy to po Polsku i poczekamy aż inne kraje spadną i wtedy my ruszymy do przodu.

Categories: Kultura Miejsca