O!Lśnienia 2016

O wynikach plebiscytu zadecydowali internauci, którzy na stronie www.olsnienia.onet.pl mogli oddać głos w sześciu kategoriach konkursowych: Film, Literatura, Muzyka poważna, Muzyka popularna, Teatr, Sztuki wizualne.

W plebiscycie O!Lśnienia o wyborze zwycięzcy decydują użytkownicy – na tym polega wyjątkowość tej nagrody.Cieszę się, że głosy oddane w sześciu kategoriach rozkładały się równomiernie, a różnice pomiędzy artystami były minimalne – to oznacza, że nasze nominacje były trafione i wskazaliśmy artystów, których dzieła były ważne dla naszych użytkowników. Dla mnie wszyscy nominowani są zwycięzcami. Wszystkim bardzo dziękuję za udział w plebiscycie – zarówno artystom jak i naszym użytkownikom – mówi Katarzyna Janowska, redaktor naczelna działu kultura w Onet.pl

Najwięcej głosów internautów (19 proc.) w plebiscycie O!Lśnienia Nagrody Kulturalne Onetu zdobył Szczepan Twardoch, który był nominowany w kategorii Literatura za powieść „Król”. Zwycięzca otrzymał Nagrodę Główną – samochód Mercedes-Benz Klasy A.

W kategorii Film zwyciężył Wojciech Smarzowski, nominowany za film pt. „Wołyń” zdobywając 18,5 proc. głosów.

Krzysztof Penderecki został zwycięzcą w kategorii Muzyka poważna – za płytę „Penderecki conducts Penderecki” zdobył 17 proc. głosów internautów.

W kategorii Muzyka popularna i 16,5 proc. głosów otrzymał O.S.T.R. za płytę „Życie po śmierci”.

O!Lśnienie w kategorii Teatr oraz 16 proc. głosów otrzymał Paweł Miśkiewicz za spektakl Starego Teatru w Krakowie pt. „Podopieczni”.

Agnieszka Morawińska, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie za wystawę „W muzeum wszystko wolno” zwyciężyła w kategorii Sztuki Wizualne, zdobywając 13 proc. głosów internautów.

Partnerem Tytularnym Plebiscytu O!Lśnienia Nagrody Kulturalne Onetu i Fundatorem nagrody jest Mercedes-Benz Polska.