Noc Muzeów w MOCAK-u

W piątek 19 maja zapraszamy do MOCAK-u na Noc Muzeów.

W piątek 19 maja zapraszamy do MOCAK-u na Noc Muzeów. Zwiedzający będą mogli bezpłatnie obejrzeć wszystkie wystawy: Sztuka w sztuce, Twórca i ślad. Materiały z Archiwum Artystów z Kolekcji MOCAK-u, ekspozycje w ramach Miesiąca Fotografii, a także Kolekcję MOCAK-u, instalację Live Factory 2: Warhol by Lupa oraz Bibliotekę Mieczysława Porębskiego. Zapraszamy również do nowo otwartego Archiwum MOCAK-u.

Tego dnia Muzeum będzie otwarte wyłącznie od godziny 18 do 1 w nocy. Ostatnie wejście na ekspozycję o godzinie 0.30. Wstęp wolny.

Program

Wystawa Sztuka w sztuce
godz. 20-22
Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie Sztuka w sztuce. Uczestnicy proszeni są o pojawienie się przy recepcji MOCAK-u na 5 minut przed oprowadzaniem.

Kolekcja MOCAK-u
godz. 21
Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie Kolekcji MOCAK-u. Uczestnicy proszeni są o pojawienie się przy recepcji Muzeum na 5 minut przed oprowadzaniem.

Biblioteka Mieczysława Porębskiego
godz. 23
Biblioteka MOCAK-u w Noc Muzeów zaprasza do odwiedzenia z przewodnikiem Biblioteki Mieczysława Porębskiego. Uczestnicy oprowadzania będą mieli szansę zapoznać się bliżej z księgozbiorem Profesora oraz z wybranymi obrazami z jego kolekcji. Udział jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy. Uczestnicy proszeni są o pojawienie się w Bibliotece MOCAK-u na 5 minut przed oprowadzaniem.

Wydarzenia

Światło – cień. Gra terenowa w MOCAK-u
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów uczestnicy będą mogli wziąć udział w grze terenowej, do której zapraszamy rodziców z dziećmi. W przestrzeni Muzeum i jego najbliższej okolicy zostaną schowane tajemnicze przedmioty, łudząco podobne do tych, które można znaleźć w pracach prezentowanych na wystawie Sztuka w sztuce. Wyposażeni w mapy i latarki uczestnicy gry będą mieli za zadanie odnaleźć wszystkie ukryte skarby, a następnie odszukać ich pierwowzory na prezentowanych w Muzeum dziełach.

Pokaz instalacji Zwarcie
W ramach tegorocznej 5. edycji Festiwalu Kultury i Mediów Polikultura, która odbywa się pod hasłem O dążeniach niepokornych… W trakcie trwania Nocy Muzeów od 18 do 1 w nocy w Bibliotece MOCAK-u można będzie zobaczyć instalację Zwarcie autorstwa Zofii Dziurawiec i Zuzanny Opozdy.

Zwarcie to instalacja typograficzna. Składają się na nią świecące napisy, które dzięki tytułowemu Zwarciu zapraszają do refleksji nad znaczeniami niesionymi przez słowa.
Praca została zrealizowana w ramach projektu Ekspresja litery – typografia w przestrzeni publicznej.

Akcja Ośmiorczniki dla wcześniaków, godz. 18–23
Biblioteka MOCAK-u zaprasza do włączenia się w akcję szydełkowania ośmiorniczek dla wcześniaków w inkubatorach. Wspólnie będziemy uczyć się dziergania przytulanek, które przekażemy później krakowskim szpitalom. Zapewniamy potrzebne materiały.

Oznacz się w Muzeum!
Wszystkich zwiedzających MOCAK zachęcamy do wykonywania zdjęć w przestrzeni Muzeum i opublikowania ich w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram lub Twitter) z tagiem #nocmuzeow #mocak. Autorzy zdjęć zostaną nagrodzeni niespodziankami, które będzie można odebrać w recepcji muzeum.

Zniżki
Z okazji Nocy Muzeów MOCAK Bookstore oferuje 20% zniżki na wybrane publikacje MOCAK-u.