Frida Khalo w Poznaniu – jedyna taka wystawa w Polsce

frida-khalo-poznaniu-jedyna-taka-wystawa-polsce

Wystawa FRIDA KAHLO i DIEGO RIVERA. POLSKI KONTEKST, której organizatorem jest Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, to pierwsza i jedyna w swoim rodzaju prezentacja sztuki wybitnych meksykańskich malarzy w Polsce.


W Poznaniu będzie można zobaczyć m.in. ikoniczne prace Kahlo: „Autoportret z naszyjnikiem”, „Portret Diego Rivery” i „Autoportret MCMXLI”. Tytułowy polski kontekst tworzą z jednej strony bardzo bliskie relacje Fridy Kahlo i Diego Rivery z autorkami o polskim pochodzeniu (fotografką Bernice Kolko i malarką Fanny Rabel), z drugiej – obecność obrazów Kahlo i Rivery oraz grafik Fanny Rabel na Wystawie Sztuki Meksykańskiej w 1955 roku w Polsce.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych 28 prac Fridy Kahlo, 10 prac Diego Rivery oraz 11 prac innych artystów, między innymi Nickolasa Muraya z kolekcji Jacquesa i Natashy Gelmanów z Meksyku. Zobaczymy także około 60 prac uczennicy Fridy, Fanny Rabel, około 80 fotografii Bernice Kolko, a także 14 prac z Muzeum Narodowego w Warszawie, około 20 innych dokumentów: recenzji, plakaty, katalogi z wystawy z 1955 roku oraz innych wystaw Sztuki Meksykańskiej w Polsce i 40 prac artystów z grupy meXylo.

Na Wystawie Sztuki Meksykańskiej w Polsce w 1955 roku po raz ostatni był widziany największy obraz Fridy Kahlo – „Zraniony stół” (121×244 cm). Artystka podarowała go Związkowi Radzieckiemu, ale nie wiadomo, czy w ogóle trafił do nowych właścicieli. Ślad po obrazie urywa się w Krakowie, skąd miał być przewieziony do Bułgarii, a stamtąd do Rumunii. Jedna z sal Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zostanie tak zaaranżowana, by przypominała Wystawę Sztuki Meksykańskiej z 1955 roku oraz owianą tajemnicą pracę.

BILETY

Przez Internet można kupić wyłącznie bilety normalne i ulgowe, bilety grupowe są dostępne tylko w kasie CK ZAMEK. Dla dzieci do 5. roku życia wstęp na wystawę jest bezpłatny. Bilet normalny: 25 zł, bilet ulgowy: 20 zł, bilet grupowy: 15 zł od osoby (grupa od 15 osób, jeden opiekun na 15 osób – wstęp bezpłatny), bilet z Kartą Rodziny Dużej: 15 zł (od osoby).

Wystawa potrwa do 28.01.2018.

Krzysztof

redaktor naczelny