Kiedyś tylko w męskiej szafie dzisiaj zawładnęły kobiecą

kiedys-meskiej-szafie-dzisiaj-zawladnely-kobieca-szafa

Dzisiaj są zapomnianymi dodatkami, które nie często goszczą w męskiej szafie. Ale czy wiesz, że większość tych rzeczy znajdziesz w damskiej? To mężczyźni tak na prawdę ubrali kobiety, a jedynymi rzeczami, które niekoniecznie przypadły krawcom do gustu to sukienki i biustonosze.


Podwiązki

Dawniej używanie przez tych, których praca wymagała nienagannej sylwetki i odpowiedniego garnituru. Maklerzy czy bankowcy w swoich szafach mieli je po to, żeby utrzymywać koszulę i skarpetki na właściwym miejscu. Pozwalały również na odpowiednie napięcie rękawa pod marynarką. Kto z nas nie zna wiecznych niekomfortowych sytuacji gdy mankiet nie wystaje przysłowiowe 3 cm?

Agrafka do kołnierzyka

Agrafka, kiedyś była używana do idealnego ułożenia kołnierzyka. Wszystko po to, żeby uniknąć brzydkiego jego odstawania. Zbiera w ryzy wyłogi i nie pozwala im na odkształcenia. Spinka często była wyszywana od razu u krawca. W innym przypadku warto uważać, żeby nie przesadzić z wielkością spinki. Idealnie sprawdzi się w koszulach typu kent, z półwłoskim kołnierzem albo z zaokrąglonymi wyłogami.

Mucha

Najlepiej taka, którą samemu się wiążę. Nietypowe muchy, które noszą teraz także kobiety, udowadniają, że każdy dodatek, może stać się unikalny. Wszystko zależy od tego kto daną rzecz założy. Męskie muszki pojawiły się pod koniec XVII wieku w epoce wiktoriańskiej. Co ciekawe mucha na początku nie była uważana za symbol elegancji, a miały za zadanie jedynie podtrzymywać kołnierzyk i utrzymywać go w dobrej formie.

Rajstopy

Pończochy, rajstopy, rajtuzy. W XI wieku, noszone przez władców i wasali. Białe, żółte, wypłowiałe i wykonane z bawełny. Teraz, dzięki firmie Du Point, dostępne są w każdym wzorze i kolorze. To właśnie oni wymyślili materiał zwany dzisiaj mylonej. Były odporne i jednocześnie delikatne. Historia jednak lubi zataczać koło i dzisiaj widzimy powrót do łask męskich pończoch. Nie tylko na zimę.

Podomka

Jak sama nazwa wskazuje podomka, była częścią garderoby przeznaczoną do noszenia po domu. Szlafrok rozpoczął swoją historię po drugiej wojnie światowej. Co ciekawe w Polsce „podomka” nie była znana, do czasu ogłoszenia przez „Przekrój” konkursu na odpowiednik słowa „szlafrok”

Fular

W męskiej szafie gościł jako chusta, która wypełniała przestrzeń między kołnierzykiem, a klapami partnerki. Najczęściej wykonana z cienkiego jedwabiu. Dzisiaj najczęściej widziana jako dodatek do torebki lub chusta na głowę.

Laska

Dzisiaj kojarzona raczej z naszymi babciami, ale kiedyś pełniła funkcje nie tylko ozdobną, co statutową. Często zdobiona szlachetnymi kamieniami i złotem. Posiadali ją młodzi dandysi z dobrych domów, a wyjście na miasto z dopasowaną do garnituru laską, świadczyło o dobrym wychowaniu i powadze człowieka.