Black Friday, czyli dlaczego i gdzie kupisz taniej

Jest jeden taki dzień, w którym niemalże wszyscy obniżają ceny swoich produktów i usług. Dlaczego masa przedsiębiorstw decyduje się na taki krok solidarnie w jednym dniu tygonia? I dlaczego akurat w tym dniu cały świat staje na głowie, by kupić upragnione rzeczy w niższej cenie? Wszystkiemu winny jest on. Przychodzi raz w roku i sieje spustoszenie. A na imię mu było… BLACK FRIDAY.


Black Friday to w Stanach Zjednoczonych po prostu piątek po uroczystym Dniu Dziękczynienia, zwiastujący początek szaleństwa zakupów przed Bożym Narodzeniem. Skąd jednak pochodzi nazwa „Czarny Piątek”?

Istnieje wiele spekulacji na ten temat. Jedna z teorii mówi, że nazwa odnosi się do wielkiej fali zwolnień, które nadchodziły po Dniu Dziękczynienia ze względu na to, że pracownicy zazwyczaj brali wolne po hucznym świętowaniu, co niezmiernie złościło pracodawców. Kolejna odnosi się do wielkich korków panujących na ulicach wielu miast po święcie Dziękczynienia, które zalewały okolice większych sklepów i dyskontów. Inni twierdzą, że „Black Friday” pochodzi od czarnego tuszu w księgach fiskalnych wielu firm, gdzie właśnie za pomocą tego koloru wpisywano zarobki, natomiast straty zaznaczano kolorem czerwonym dla kontrastu.

Można przewrotnie stwierdzić, że to właśnie wtedy jedni „wydają mniej”, by drudzy ze względu na dużą ilość zachęconych promocjami klientów „zarobili jak najwięcej”. Bo jak pokazują statystyki, mimo sporych obniżek cen towarów i usług, tego dnia wyniki finansowe wielu firm skaczą drastycznie do góry.
Szalone obniżki cen dotarły i do Polski. Specjalnie dla Was zebraliśmy najciekawsze oferty piątkowego szaleństwa.

Pamiętajcie, Black Friday 2017 już 24 listopada!

Lista ofert Black Friday 2017/Cyber Monday: