Co Lynchowi w duszy gra? Wystawa „Silence And Dynamism” w Toruniu!

Nadchodząca zima w Toruniu zdecydowanie należy do Davida Lyncha! Dlaczego? Bo jeden z najsłynniejszych, amerykańskich reżyserów i scenarzystów filmowych wystawił swoje prace w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu. Wystawa „Silence And Dynamism”, zorganizowana we współpracy z Fundacją Sztuki Świata w ramach 25. edycji Camerimage Festival, dostępna jest dla gości toruńskiego CSW od 12 listopada 2017 roku do 18 lutego 2018 roku i jest największą na świecie prezentacją jego dorobku pozafilmowego.


Lynchowski klimat zapewnia już samo wejście na wystawę. W mroczny świat Lyncha wchodzimy przez czerwoną kotarę, która przenosi nas do kultowej „The Black Lodge”, czyli „Czarnej chaty” i mieszczącego się w niej czerwonego pokoju z charakterystycznym czarno-białym parkietem. Następnie otwiera się przed nami całe spektrum pełnych grozy i melancholii artystycznych wizji autora. W ich skład wchodzi ponad 400 prac m.in. fotografie, rysunki, obrazy olejne, litografie, utwory muzyczne, reklamy, teledyski i filmy krótkometrażowe.

Ogromne wrażenie na odwiedzających robi największa sala wystawy, w której centrum znajduje się hologram przedstawiający słynnego wielkoluda z „Twin Peaks”. Przechodząc się od eksponatu do eksponatu, można choć na chwilę zajrzeć w duszę autora takich hitów jak „Człowiek słoń” czy „Głowa do wycierania” i zanurzyć się w wykreowany przez niego świat pełen lęku i ciemności.

Mrok, surrealizm i podróż w głębię podświadomości – to wszystko znajdziecie na wystawie „Silence And Dynamism”. I znów zadajemy sobie to fundamentalne pytanie – kto tak naprawdę zabił Laurę Palmer?