O!lśnienia 2017 rozdane!

olsnienia-2017-rozdane

Wygrani w plebiscycie O!Lśnienia 2017

FILM

Dorota Kobiela i Hugh Welchman za animację „Twój Vincent”
Za nowatorskie podejście do animacji, odwagę i determinację w kreowaniu zaskakującej formalnie i intrygującej opowieści o życiu Vincenta van Gogha.

LITERATURA

Klementyna Suchanow za biografię „Gombrowicz. Ja, geniusz” (Wyd. Czarne)
Za biografię pisarza, ukazującą jego wyzwalanie się od więzów rodzinnych i kulturowych, ale i od rozpaczy.

MUZYKA POWAŻNA

Piotr Orzechowski / Pianohooligan za płytę „24 Preludes&Improvisations;” (Decca Record/Universal Music Polska)
Za odwagę, wirtuozerię, talent i błyskotliwość w łączenia jazzu z klasyką.

MUZYKA POPULARNA

Natalia Nykiel za płytę „Discordia” (Universal Music Polska)
Za płytę, na której umiejętnie balansuje na granicy dwóch światów: popu i alternatywy. Obecność w mainstreamie na własnych warunkach.

TEATR

Jan Klata za „Wesele” w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie
Za poetycki i piękny spektakl pokazujący moc zespołu aktorskiego, siłę tekstu Wyspiańskiego i wyobraźnię oraz rzemiosło reżysera.

SZTUKA

Marta Frej za artystyczne memy
Za nadanie memom rangi artystycznego dzieła; za feministyczną sztukę w internecie, która – dzięki swojej aktualności i bezkompromisowości – ma prawdziwą siłę.

 

Partnerem tytularnym plebiscytu O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i fundatorem nagrody jest Mercedes-Benz Polska. Baltona i Goplana są partnerami wydarzenia.

O!Lśnienia 2017

Do nagród O!Lśnienia nominowani byli polscy artyści, których dzieła zostały wydane lub wyprodukowane w 2017 roku w Polsce, lub którzy odnieśli spektakularny, międzynarodowy sukces. Nominacje mogli otrzymać też twórcy zagraniczni, pracujący z polskimi artystami. Listę nominowanych, na podstawie rekomendacji krytyków, przygotowali wraz z Katarzyną Janowską szefowie serwisów Film, Muzyka i Kultura w Onecie.

Nagrodą główną dla zwycięzcy plebiscytu, który zdobędzie największą liczbę głosów od internautów, jest samochód Mercedes-Benz Klasy A.

W ubiegłym roku zwycięzcą plebiscytu został Szczepan Twardoch (za powieść „Król”). Wygranymi w pozostałych kategoriach byli: Film – Wojciech Smarzowski, Muzyka poważna – Krzysztof Penderecki, Muzyka popularna – O.S.T.R., Teatr – Paweł Miśkiewicz, Sztuka – Agnieszka Morawińska.