3500 Zaprojektowanych pomysłów na dizajn w Krakowie

3500-zaprojektowanych-pomyslow-na-dizajn-w-krakowie

Wydarzenia, podobnie jak w latach ubiegłych, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Przez kilka godzin publiczność nieustannie oglądała ofertę Targów Zaprojektowani, kupując przedmioty stworzone przez polskich dizajnerów, rzemieślników i artystów. Oferta była niezwykle bogata, można było kupić m.in. meble, pościel, oświetlenie, rośliny, dzieła sztuki, akcesoria do domu, a nawet rzeczy dla psów. Targi Zaprojektowani pokazywały ofertę niewielkich firm lub pojedynczych twórców, skupiając się na promocji autentycznego, lokalnego dizajnu. Bezpłatnych porad udzielali także architekci wnętrz, pomagając w zaprojektowaniu lub wyposażeniu wymarzonego mieszkania.

Zainteresowaniem cieszyły się wykłady osobowości związanych z dizajnem w siedzibie Krakowskich Szkół Artystycznych przy ul. Zamoyskiego 52. Kilkadziesiąt osób przyszło, by posłuchać specjalistki od współczesnego polskiego dizjanu prof. Czesławy Frejlich z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także uznanych projektantów: Zuzanny Niespor i Emmy Scolari z Mediolanu, Jadwigi Husarskiej, Olgi Dąbrowskiej i Adama Grocha. Miejsca na warsztatach z tworzenia biżuterii i ceramiki, organizowanych przez Szkołę Wnętrz i Przestrzeni, były zapełnione na długo przed rozpoczęciem Zaprojektowanych, co pokazało, że temat hand made jest dziś niezwykle popularny wśród Polaków.

fot. Paulina Kozieł
fot. Paulina Kozieł

 

Nadal można oglądać niezwykle ciekawą wystawę młodych artystów, prezentowaną w budynku Krakowskich Szkół Artystycznych przy ul. Zamoyskiego 52 w Krakowie. Pokazuje ona różne spojrzenia na otaczającą nas przestrzeń, wykonaną przy pomocy odmiennych technik, od fotografii, przez projekty wnętrz, po artystyczną biżuterię. Wstęp bezpłatny.

W czasie Targów Zaprojektowani oficjalnie ogłoszono także nagrody w konkursie „3D – Dziedzictwo dla dizajnu”, organizowanym przez Międzynarodowe Centrum Kultury w partnerstwie z Zaprojektowanymi. Jury w składzie: Tomasz Rygalik, Czesława Frejlich, Michał Piernikowski, Monika Rydiger, Lubomira Trojan, Alfred Marek przyznało: I nagrodę za pracę Parkieciaki dla Kacpra Kunickiego, II nagrodę za pracę Chusto-nerka dla Dmytra Nikiforchuka oraz III nagrodę za pracę Stańczyki dla Małgorzaty Wesołowskiej, a także wyróżnienie za pracę Zbiór dla Agnieszki Cieszanowskiej.

Piąta edycja Zaprojektowanych trwała przez 4 dni. W tym czasie publiczność mogła wziąć udział w targach polskiego dizajnu, spotkać osobowości związane z projektowaniem, a także pod kierunkiem wykładowców Krakowskich Szkół Artystycznych tworzyć autorską biżuterię oraz ceramikę.

Partnerem Zaprojektowanych jest Miasto Kraków, wydarzenie rozpoczęło miejski cykl „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”, który potrwa do 2 grudnia.

Organizatorzy: Szkoła Wnętrz i Przestrzeni, Krakowskie Szkoły Artystyczne, Szkoła Visual Merchandisingu

Partner organizacyjny: Miasto Kraków

Partnerzy: Volvo Wadowscy, Galeria Kazimierz, Międzynarodowe Centrum Kultury

fot. Paulina Kozieł

 

Redakcja