Przyszłość to… sztuka?

przyszlosc-to-sztuka
fot. AKPA

Od ponad 50 lat, marka BMW jest mecenasem sztuki i współpracuje z najlepszymi instytucjami sztuki na całym świecie. Głównym tematem pierwszej edycji „BMW Art Club. Przyszłość to sztuka” jest płynność dzisiejszego świata. Po koncercie w sali koncertowej NOSPR w Katowicach, przyszła pora na drugie wydarzenie pod tym szyldem, tym razem w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia ponownie zagrała pod batutą Alexandra Humali z towarzyszeniem światowej sławy muzyków. Na program muzyczny wieczoru złożyły się utwory Krzysztofa Pendereckiego (Koncert na róg i orkiestrę Winterreise, Concertino na trąbkę i orkiestrę), Witolda Lutosławskiego (Mi-parti na orkiestrę), Andrzeja Panufnika (Kołysanka) oraz Henryka Mikołaja Góreckiego (Koncert klawesynowy op. 40, Trzy tańce na orkiestrę op. 34).

Elementem łączącym tak odmienne utwory, jest ich struktura – każda z powyższych kompozycji przechodzi swoistą metamorfozę i zupełnie zmienia charakter. Orkiestrze towarzyszyli soliści: Piotr Orzechowski „Pianohooligan” – pianino Rhodesa, Gabor Boldoczki – trąbka, Radovan Vlatković – róg. „Mam ten koncert w swoim repertuarze, dzięki czemu kwestia przygotowania do dzisiejszego występu była dużo łatwiejsza, ale dołączam do niego moją improwizowaną kadencję i na tym polega całe wyzwanie. Do udanej improwizacji od zera, artysta przygotowuje się całe swoje życie” – powiedział Piotr Orzechowski po występie.

„Jestem absolutnie zachwycona dzisiejszym koncertem. Program muzyczny zrobił na mnie ogromne wrażenie, a wizualizacje były po prostu doskonałe. Surowość i symbolika przedstawionych wizualizacji, w połączeniu z muzyką, tworzyły bardzo emocjonalną mieszankę. Słuchając muzyki, myślę obrazami, tak też skonstruowane jest moje życie zawodowe – muzyka jest wrażliwą substancją i największą inspiracją dla mojej pracy” – dodała Katarzyna Sokołowska.

Podczas koncertu można było podziwiać wielokanałową instalację wideo autorstwa Witka Orskiego, jednego z najzdolniejszych polskich artystów młodego pokolenia. Wizualizacje przetworzonych cyfrowo krajobrazów, ściśle współgrały ze strukturą zaprezentowanych utworów muzycznych. „Po 12 latach cieszących się ogromnymi sukcesami koncertów jazzowych, postanowiliśmy jako BMW wypłynąć na szersze wody sztuki.

Chcieliśmy stworzyć projekt, który przede wszystkim oddawałby to, jaką firmą jest BMW, a jest to marka niezwykle technologiczna, nastawiona na przyszłość i zmieniająca się w zależności od trendów. Ten projekt jest o sztuce, ale również o tym, co nowego dzieje się w sztuce oraz jak nowe technologie ją wzbogacają. Prace Witka Orskiego znakomicie współgrają z muzyką, którą dziś usłyszeliśmy – z utworami rewolucyjnymi, bo stworzonymi przy użyciu bardzo nowoczesnych zabiegów konstrukcyjnych” – powiedziała Katarzyna Gospodarek, rzecznik prasowy BMW.

Koncert przyciągnął wielu znanych gości. Pojawili się m.in. Krzysztof i Elżbieta Pendereccy, Monika Olejnik, Anda Rottenberg, Katarzyna Warnke, Katarzyna Sokołowska.