Duński design w przestrzeniach sztuki

dunski-design-w-przestrzeniach-sztuki

Od samego początku sztuka i ścisła współpraca z artystami pełniła ważną część podstawowych wartości Ege. Mads Eg Damgaard, założyciel marki, był pionierem w łączeniu biznesu z unikalnym designem, sztuką współczesną oraz architekturą międzynarodową i podkreślał, że przemysłi artyści potrzebują siebie nawzajem. Uważał, że kreatywni ludzie mogą podnieść jakość produkcji, a branża zapewni artystom pracę. Dla Madsa Eg Damgaarda ważne było dostarczenie ludziom czystej sztuki.

Dywan zachęca zwiedzającego do podróży przez kolorowy świat, który wprowadza odbiorców w nowe doznania wizualne. Ponadto ma praktyczną funkcję, którą jest delikatne prowadzenie zwiedzających przez wystawę – artystka, malarka i projektantka dywanu Malene Landgreen.

Duński producent wykładzin od lat dba o to, żeby współczesnetrendy wykorzystywać przy projektowaniu swoich kolekcji. Marka nie tylko zanimi podąża, ale przede wszystkim sama je tworzy! Dzieje się tak dzięki wieloletniej współpracy z osobowościami ze świata designu i mody, takimi jak Tom Dixon, Christian Lacroix czy Jean Paul Gaultier. Ege jest także obecna w świątyniach sztuki – muzeach – w których staje się integralnym elementem wystaw. Marka, tworząca modę podłogową, jednocześnie wspiera sztukę współczesną.

Wnętrza pełne narracji

Każda przestrzeń sztuki opowiada pewną historię, a elementy wyposażenia wnętrz są jej częścią i jednym z rozdziałów, który – odpowiednio napisany – wywoła w odbiorcach pożądane przeżycia estetyczne. Podłogi w takich miejscach są jak duże płótna, a wykładzina może stać się największym  – i najpiękniejszym – obrazem artystycznego wyrazu. Dobrze dobrane wpływają nie tylko na energię danej przestrzeni, ale potęgują także wrażenia estetyczne. Marka Ege często wspiera sztukę wysoką, czego przykładem są liczne wystawy.

„Pozwól mi wejść”

Ry David Bradley i Jon Rafman – toartyści, poszukujący w swojej codziennej pracy odpowiedzi na pytanie, jaktechnologia wpływa na naszą percepcję sztuki. Obecnie ich wystawę – „Letmein”- można podziwiać w HEART – Herning Museum of ContemporaryArt w Danii (uznany przez amerykański magazyn Architectural Record jednym z 125. najważniejszych budynków na świecie).

W instalacji, o łącznej powierzchni 2 000 mkw, wykonane na zamówienie wykładziny ścienne oraz podłogowe zestawiono z nowoczesnymi technologiami. Artyści proponująw ten sposób nowe spojrzenie na charakter naszej ciągłej – i wszechobecnej – interakcji z mediami cyfrowymi. Wystawa „Letmein” potrwa do 17. lutego 2019 roku.

„50 peruk Warhola”

Wystawę, autorstwa Alex’a Da Corte, artysty pop-art, opartona pamiątkach z osobistego archiwum Andy’ego Warhola w Pittsburgu. Zbierając ponad 300 000 przedmiotów, Warhol stworzył z pewnością interesującą, prywatną kolekcję,z której aż 111 obiektów, w tym 50 peruk, zaprezentowanow HEART – Herning Museum of Contemporary. Wystawę dopełniły wykładziny Egem.in.: z oszałamiającym, przeskalowanym motywem róży, odzwierciedlającymfascynację Da Corte tym kwiatem. Wykładzina dodała wnętrzu intymności, ciepła, a wszystko po to, aby wywołać w zwiedzających wystawę uczucie bezpieczeństwa.

„Na powierzchni”

„On the Surface” to wystawa-retrospektywa, zorganizowana przez pracownię architektoniczną Metis, należącą do Marka Dorriana i Adriana Hawkera. Metis zajmuje się sztuką,architekturąi urbanistyką, starając się tworzyć wielowarstwowe dzieła. Twórcy podchodzą do miast w sposób krytyczny, ale jednocześnie poetycki. Wystawa miała charakter spaceru po fragmentach przestrzeni architektonicznych i przedstawiała 7 projektów pracowni, począwszy od instalacji, a skończywszy na dużych projektach restrukturyzacji miast. Wszystko to przeniesiono także na wykładziny dywanowe, umożliwiając odwiedzającym spojrzenie na projekty z innej perspektywy.  

„Bez ograniczeń”

Wystawa „No limits” przedstawiała prace jednego z najbardziej wpływowych fotografów na świecie – Mario Testino. Testino tworzy ikoniczne wizerunki supermodelek, muzyków, aktorów i członków rodziny królewskiej, przedstawiając ich wrażliwość, zmysłowość, intymność. W przypadku tej ekspozycji, Ege zaprojektowało specjalną wykładzinę, zamontowaną na historycznych schodach muzeum GL Strand w Kopenhadze. 3 kondygnacje wystawy zachęcały odwiedzających do spaceru śladami dzieł fotografa.

Wykładziny wychodzą z cienia!

Wykładziny coraz wyraźniej akcentują swoją obecność w przestrzeniach publicznych. Stanowią istotny element całej kompozycji, jak w przypadku wystawy ‘Jorn+Munch’ w Muzeum Jorn w Silkeborg, ukazującej sztukę dwóch nordyckich artystów – Asgera Jorn’a orazEdvarda Munch’a. Malarze w swojej twórczości wyrażali emocjonalne wyzwania, przed jakimi stoi każda istota ludzka: miłość, seks, piękno, nieporozumienie, smutek i śmierć. Wystawę dopełniła duża, miękka, kolorowa powierzchnia od Ege. Kolory wykładziny korespondowały z kolorystyką obrazów, a jednocześnie jej wzór wyznaczał trasę zwiedzania.