Muzyka dla zestresowanych

muzyka-dla-zestresowanych

Tym razem swoją wiedzą pochwalili się badacze nie z amerykańskiego, a z brytyjskiego instytutu The Mind Lab. Przeprowadzili oni badania, w których ankietowani zostali poddani niezwykle stresującej czynności. Musieli oni układać puzzle i to na czas! Pisząc – mam ciarki, a co dopiero gdybym brał w tym udział.

Dobra bez żartów. Każdy z nich miał mierzone wszystkie parametry, które można mierzyć jak poddajesz się badaniom brytyjskiego instytutu. Oprócz bioelektrycznej aktywności mózgu, dodatkowo tętno, ciśnienie krwi oraz przyspieszenie oddechu. Jednocześnie puszczano im kolejne utwory, sprawdzając jak wpływają na parametry zdrowotne ochotników.

Teraz uwaga! Dr. David Lewis-Hodgson już po odtworzeniu pierwszego utworu zaobserwował zredukowanie stresu średnio o 65%. Był to kawałek stworzony we współpracy z terapeutami specjalizującymi się w muzykoterapii. Wykorzystany w nim rytm oraz połączenie poszczególnych dźwięków zostało dobrane tak, aby w naturalny sposób spowolnić tętno słuchacza, obniżyć ciśnienie krwi oraz poziom kortyzolu (hormonu stresu).

Nie miałem jeszcze przyjemności zapoznać się ze wszystkimi utworami z „chilloutowej” playlisty, ale faktycznie ten pierwszy ma w sobie coś uspokajającego. Jeszcze nie wiem czy to wpływ Dr. Davida, na moją podświadomość czy ta playlista faktycznie działa, ale jedno jest pewne muzyka jest w stanie pobudzać, wyciszać, usypiać i robić z nami co chce. Kwestia jest tylko jedna – każdy musi znaleźć sam, co na niego działa!

Poniżej zebrane utworki w ilości sztuk 10. Polecam się zapoznać i dajcie znać czy udało wam się poukładać puzzelki.

Playlista Spotify

Playlista YouTube