Muzeum Yves Saint Laurent w Paryżu

Tęsknota za haute couture

W 1974 roku dom haute couture Yves Saint Laurent, który znajdował się przy 30 bis rue Spontini od czasu jego założenia w 1961 roku, przeniósł się do starego hotelu przy 5 alei Marceau. Yves Saint Laurent spędził tam prawie trzydzieści lat swojego życia, kontynuując karierę jako projektant.

Dom haute couture, którego wykwalifikowany personel pomógł stać się symbolem doskonałości i savoir-faire, był animowany przez studio, w którym Saint Laurent współpracował z sześcioma lub siedmioma współpracownikami, oraz pracownie haute couture, w których jego projekty były realizowane przez blisko dwustu krawców i szwaczki. W salonach na parterze klienci byli osobiście witani przez osobiste sprzedawczynie po prezentacji kolekcji, aby mogli składać zamówienia na wybrane przez siebie projekty.

W 2002 roku Saint Laurent ogłosił, że zamierza zakończyć karierę jako projektant mody i zamknąć dom haute couture. Dwa lata później, po gruntownej renowacji budynku, Fondation Pierre Bergé – Yves Saint Laurent otworzyło swoje podwoje.

„Zawsze mówiłem, że wspomnienia powinny zostać przekształcone w projekty, i tak właśnie zrobiliśmy z tą fundacją. To nowy rozdział w historii Yves Saint Laurent. I tak przygoda, którą rozpoczęliśmy tak dawno temu, – kiedy nie wiedzieliśmy, jaki los będzie na nas czekał – trwa do dziś. ”

Pierre Bergé

Począwszy od 12 lutego 2019 roku Musée Yves Saint Laurent Paris prezentuje wyjątkowy wybór około pięćdziesięciu projektów haute couture w całej swojej przestrzeni wystawienniczej.

Mondrian & Claude Lalanne

Specjalna wystawa czasowa obejmuje dwa główne dzieła Yvesa Saint Laurenta. Jego dobrze znane sukienki Mondrian (jesień-zima 1965) i suknie wykonane we współpracy z artystką Claude Lalanne (jesień-zima 1969).

„Rewolucyjny” to sposób, w jaki Women Wear Daily opisywał wtedy kolekcję jesień-zima 1965 roku. Zwrócono uwagę na jej – wtedy – nowoczesny, awangardowy styl. Sukces kolekcji zawdzięczano przede wszystkim serii sukien zainspirowanych przez malarza Serge’a Poliakoffa, a zwłaszcza Pieta Mondriana.

„Dla mnie przemiana Mondriana lub Poliakoffa w sukienkę polega na tym, aby ich płótna się poruszały. Poliakoff i Mondrian byli dla mnie wyjątkowo odmładzający i odświeżający. Nauczyli mnie czystości i równowagi w sztuce.”

Yves Saint Laurent

Musée Yves Saint Laurent Paris pokazuje także inne prace. Sekcja poświęcona kultowym wzorom przedstawiającym kwintesencję stylu Saint Laurent – takim jak smoking, kurtka safari, kombinezon i trencz – zostanie dodatkowo rozszerzona, aby pomóc odwiedzającym lepiej zrozumieć ponadczasowy charakter stworzonej garderoby przez couturiera. Została również zaprezentowana nowa sekcja poświęcona fotografii pokazowej, pokazująca prace fotografa Clausa Ohma.

Musée Yves Saint Laurent
5 avenue Marceau
75116 Paryż, Francja