Benedetta Barzini zagości w Polsce

Ikona mody lat 60 i symbol okładek „Vogue Italia”

Benedetta Barzini urodziła się w 1943 roku w Toskanii, jako córka włoskiego dziennikarza Louigiego Barziniego Jr. i dziedziczki Giannalisy Feltrinelli. Karierę modelki zaczęła w wieku 20 lat. „Odkryła” ją na ulicy Rzymu – Consuelo Crespi – wydawczyni włoskiego „Vogue’a”. Wysłano jej zdjęcia Dianie Vreeland i po kilku dniach została zaproszona do Nowego Jorku. Barzini miała pojechać do Ameryki tylko na tydzień. Zrobiła furorę w świecie mody i spędziła w USA ponad pięć lat. Teraz zagości w Polsce w czerwcu 2020 roku na 11. finale konkursu dla młodych projektantów – Fashion Designer Awards.

„Idea konkursu, pozwalającego znaleźć w modzie piękno nie tylko w  urodzie, ale również w duszy i w klimacie, jest piękna sama w sobie.”

Benedetta Barzini

Benedetta Barzini w latach 60. ubiegłego wieku uchodziła za jedną z najpiękniejszych kobiet świata. To jej twarz zdobiła pierwszą okładkę Vogue Italia. Pozowała dla Richarda Avedona i Irvinga Penna, była muzą Andy’ego Warhola i Salvadora Dalego. W 1966 została uznana przez Harpers Bazaar jedną ze stu „Wielkich piękności świata” U szczytu sławy powiedziała: „stop”, odcięła się od świata wyznającego kult powierzchowności. Została feministką, napisała 2 książki, w których określiła swoje podejście do mody jako szukanie piękna niewizualnego (Storia di una passione senza corpo, L’ eleganza per me), zajęła się aktywną walką na rzecz niszczenia stereotypów nt. kobiet,  za co w 2017 roku została nagrodzona Złotym Medalem Odwagi Cywilnej przez radę miasta Mediolan.

Obecnie Barzini od czasu do czasu wciąż pojawia się w pokazach mody – między innymi na Milan Fashion Week prezentując kolekcję Antonio Marrasa. Wykłada, pomagając młodym adeptom zrozumieć modę na mediolańskiej NABA – Nuova Academia di Belli Arti w Mediolanie. Wystąpiła również w filmie o sobie – ” Zniknięcie mojej matki” w reżyserii swojego syna Beniamino Barrese. Dokument był nominowany przez Europejską Akademię Filmową w kategorii ” najlepszy europejski film dokumentalny”.

Do konkursu 11. edycji Fashion Designer Awards można zgłaszać się do 23 marca 2020 roku.

Zeen Social Icons

More Stories
Galaktyczne Ogrody