Kryształ: Mniej znaczy więcej

Talerzyk, szklanka, patera, kieliszek – nawet proste nakrycie dla jednej osoby może stać się wyjątkowe i odświętne, gdy sięgniemy po kryształ. Do tego kilka pisanek, piórek, no i główny  bohater wielkanocnego stołu – jajko. Czy trzeba czegoś więcej?

Choć Wielkanoc to tradycyjnie święta nowego życia, emanujące wiosenną energią, w tym roku Huta Julia stawia na prostotę i powściągliwość. Po raz kolejny świętujemy ją w czasie pandemii, gdy nie wszyscy będą mogli odwiedzać bliskich czy urządzać spotkania z przyjaciółmi – warto więc by świąteczne inspiracje mogły posłużyć i tym świętującym solo, i tym, którzy spędzą ją w większym gronie.

Główni bohaterowie

Nawet zaledwie kilka kryształowych elementów pozwoli nam podkreślić uroczysty nastrój świąt. Jajko jest symbolem Wielkanocy i głównym wątkiem w menu świątecznego śniadania. Zasługuje na wyjątkową oprawę w postaci kryształowego kieliszka na jajka z kolekcji Polski Stół. Wysoki, smukły, połyskujący geometrycznym szlifem jest tak efektowny, że sam w sobie jest ozdobą.

Drugim bohaterem Wielkanocy jest babka. Puszysta, aromatyczna, pełna bakalii, żółciutka od żółtek i szczypty szafranu, oblana lukrem. Z niej też warto uczynić mocny akcent w aranżacji stołu, podając ją na kryształowej paterze z kolekcji Linea. Żebrowany, falujący szlif będzie współgrał z formą ciasta, a wysoka porcelanowa stopa sprawi, że jej wysokość babka nie przejdzie niezauważona.

Jeśli babka, to także kawa. Kryształowy zestaw składający się z cukiernicy i mlecznika, który zaprojektował Aleksander Puchała może nam towarzyszyć przy wszystkich świątecznych posiłkach i wygodnie krążyć między biesiadnikami dzięki tacce. Może ktoś pamięta tego kryształowego klasyka sprzed kilku dekad? Może jego obecność na stole będzie impulsem do opowiedzenia ciekawych historii lub rodzinnych wspomnień?

W nowej roli

Jeśli mamy w domu kryształowe naczynia, na których nie podamy wielkanocnych dań możemy poeksperymentować z wykorzystaniem ich do dekoracji. Wysokie kieliszki do szampana sprawdzą się jako wazoniki na pojedyncze wiosenne kwiaty, pisanki, pióra lub zwykłe cętkowane przepiórcze jajka możemy wrzucić do szklanek lub ułożyć z nich kompozycję na półmisku czy w owocarce.

Kryształowe naczynia będą pasować w zasadzie do każdej zastawy. Z klasyczną porcelanową zagrają jak równy z równym, prostszej, nowocześniejszej dodadzą blasku i elegancji.