Sól

Nie trzeba nikomu udowadniać, że działalność człowieka i zmiany klimatyczne niekorzystnie odbijają się na kondycji Morza Bałtyckiego. Najgorszy scenariusz zakłada, że do 2100 roku nawet 40 proc. bałtyckich gatunków wymrze.

Bałtyk traci na swojej wartości znacznie szybciej, niż dotykają go zmiany klimatyczne. Nim dotkną nas drastyczne skutki, takiego Bałtyku, jaki znamy, już nie będzie. Dlatego powstał projekt „Sól” – by o tym nie mówić, a krzyczeć. Używając formy, która przemawia najtrafniej – fotografii.

Dlaczego sól?

Jest niezwykle istotnym czynnikiem odpowiadającym za regulację klimatu naszego morza. Ten fakt decyduje o tym, że w Bałtyku żyją zarówno gatunki morskie, jak i słodkowodne, a ich liczba zmienia się w zależności od zmian zasolenia. Co się wydarzy, jeśli woda przestanie być słona?

Naukowcy przypuszczają, że do 2100 roku poziom wody w naszym morzu podniesie się o 20-60 cm, temperatura wody zwiększy się od 2 do 4 st. C i – co najgorsze – zmniejszy się zasolenie wody. Te zmiany będą miały wpływ na gatunki roślin i zwierząt żyjących w morzu. Szacuje się, w tym stuleciu może wymrzeć nawet 40 procent z nich.

Liczę, że cykl tych fotografii to nie jest pożegnanie. Wierzę, że poruszając temat kondycji Bałtyku i uświadamiając innym problem, możemy go jeszcze uchronić przed naszą autorską zagładą. Ale rozwiązania muszą być globalne. Postawiłyśmy na klimat retro, by ten bieg czasu był odczuwalny. Retro – czyli coś już straciliśmy, a chcemy do tego wracać. Subtelna relacja ciała z solą i wodą to zobrazowanie nierozerwalnej więzi, gdzie jedno nie może istnieć bez drugiego. I najwyższy czas to sobie uświadomić.

Kasia Dargacz, fotograf

Edytorial kieruje nasz wzrok na ten problem. Bałtyk, jaki znamy, odchodzi bezpowrotnie. To strata dla każdego z nas. Więc o stracie i o tęsknocie opowiada każda z tych fotografii. I o relacji, niezwykle bliskiej, z naturą. Kiedy więc jedna strona tej relacji bezpowrotnie przemija, tęsknota potrafi być szalenie bolesna.

Fotograf: Katarzyna Dargacz
Modelka: Ilia Aniszewska
Miejsce: Gdynia, Polska