fot. materiały prasowe

Issey Miyake Jesień-Zima 2022/2023

"The Work of Arc"

Kolekcja Issey Mikaye na sezon jesień-zima 2022/2023 nawiązuje w całości do elementów konstrukcyjnych namiotu. Formy namiotów oraz tkaniny, z których są wykonane, stały się inspiracją do stworzenia kolekcji „The Work of Arc”. Fałdy, zagniecenia oraz łuki, które są charakterystyczne dla budowy namiotu przeniesione zostały na wybieg. Sylwetki zawierają liczne zaokrąglenia, tkaniny do złudzenia przypominają te, których używa się do produkcji namiotu.

Eksperymentując z podstawami tworzenia sylwetek japoński projektant postawił na nieszablonową konstrukcję. Dzięki temu sylwetki zyskały oryginalny kształt, budując zupełnie nową formę, która nawet będąc statyczną prezentuje się tak, jakby zaraz miała się poruszyć.

Pokaz wyreżyserowany został przez Kyotaro Hayashi. Pokazuje te cechy ubrań, które na pierwszy rzut oka nie wydają się oczywiste. Reżyser ukazuje ubrania w różnych odległościach, kadrach i pod różnymi kątami. W tym świetle kolekcja wygląda tak, jakby ktoś odkrył ją na nowo. Sylwetki prezentują się wręcz rzeźbiarsko, przed kamerą są bardzo plastyczne. 

https://www.youtube.com/watch?v=paxQIv3ERY0

Kolekcja składa się z kilku kapsuł, które razem tworzą spójną całość.

ARC zainspirowana jest formą i konstrukcją namiotu trzymanego przez zakrzywione pręty. Dzięki temu  struktura ubrań jest lekka, płynna, zarysowane są krągłości, takie jak bufki widoczne na przykładzie kurtki. 

BOW jest konstrukcją luźno opływającą ciało, niczym materiały, które tworzą namiot. Można zobaczyć na sylwetkach, jak tkaniny nachodzą na siebie jednocześnie tworząc przestrzeń między nimi, jak powiewająca na wietrze płachta namiotu. Trójwymiarowa konstrukcja staje się najbardziej widoczna, kiedy patrzymy na nią z boku.

LANTERN jest nawiązaniem do latarni świecącej przez namiot. Nadruk przedstawia nachodzące na siebie gradienty tworzące efekt wpadającego do środka namiotu światła. To gra ciemnych i jasnych tonów nadrukowana na tkaninie. Kolory są odważne i kontrastowe, jednak finalnie tworzą efekt kojarzący się z ciepłem, światłem oraz nocą.

FLIP COAT to płaszcz o miękkiej i wyrazistej fakturze, z domieszką elastycznej nici. Jego forma jest bardzo prosta, jednak charakteru nadają kołnierz oraz rękawy płaszcza. Można podwinąć je wedle uznania, tworzą wtedy unikatowy  charakter.

FRAME COAT to ocieplana odzież wierzchnia. Inspiracją do stworzenia tego projektu było rozkładanie namiotu. Matowa faktura płaszcza przypomina właśnie namiot na biwaku. Paleta kolorów ma bardzo podobne nawiązanie. Kaptur i kołnierz można regulować za pomocą sznurka. 

THE MONTHLY COLOR SEPTEMBER dostępny jest w jasnych kolorach. Ten projekt nawiązuje do trójwymiarowej formy namiotu. Trójkątna forma skonstruowana jest w następujący sposób – dwa sąsiednie rogi materiału zostały połączone, przez co postał opływowy kształt ubrania, który nie tworzy pod pachami fałd i zagnieceń – jest bardzo płynny.

DECK’N COURT jest projektem obuwia, który powstyał we współpracy HOMME PLISSÉ

ISSEY MIYAKE i WAKOUWA. Tutaj projektanci postawili na wysokie platformy i widoczne lamówki, które przykuwają wzrok w pierwszej kolejności. Zaprojektowano je w taki sposób, by język buta pozostał niewidoczny. Te modele są dostępne w dwóch wersjach – białe, proste i minimalistyczne oraz z brązowymi wstawkami.