Emanuel Ungaro

Francuski projektant mody Emanuel Ungaro zmarł w Paryżu w wieku 86 lat.

Jego rodzice byli Włochami. Urodzony w 1933 roku w prowincji Aix-en-Province we Francji, przeprowadził się w latach 50. do Paryża, gdzie zawodu uczył go sam Cristóbal Balenciaga. Emanuel swoją pierwszą kolekcję zaprezentował w 1965 roku. Ungaro był częścią małego kręgu projektantów przeszkolonych w sztuce krawiectwa w latach 60. Zostanie zapamiętany wraz ze swoimi rówieśnikami, Yves Saint Laurent, André Courrèges i Paco Rabanne, jako ostatnie prawdziwe pokolenie paryskiego haute couture.

W 1965 roku Ungaro założył własną markę, a dwa lata później przeniósł firmę do serca paryskiej mody – na Avenue Montaigne w ekskluzywnej 8. dzielnicy, gdzie mieszczą się luksusowe butiki i wiele słynnych zabytków. Zdobył sławę dzięki śmiałemu użyciu jaskrawych kolorów i wyrazistych wzorów. 

Ungaro, podobnie jak inni projektanci, rozwinął swoją działalność o produkcję perfum, kosmetyków i dodatków, zanim wycofał się z biznesu na początku lat 2000.

Ungaro, który przeszedł na emeryturę w 2004 roku, zostawiając dom mody noszący jego nazwisko, w ciągu ostatnich dwóch lat nie cieszył się dobrym zdrowiem.