Vicher Jesień-Zima 2020/2021

Ten rok dla Inez i Katarzyny – sióstr tworzących markę Vicher – był niezwykle twórczy i pracowity. Z początkiem roku zachwyciły kolekcją Wild at Heart, potem zaskoczyły kolekcją kapsułową „Kokoro” tworzoną podczas kwarantanny, której inspiracje płynęły z umysłu i serca, były pochwałą codzienności.

Trzecia kolekcja – „Cutouts” – jest potwierdzeniem, że projektantki Inez i Katarzyna są w doskonałej formie, z sezonu na sezon rozwijają swój talent, wciąż pamiętają jak ważna w pracy projektanta jest wypowiedź artystyczna.

Od kilku sezonów z duetem Vicher współpracuje Łukasz Pukowiec, który stanął za obiektywem aparatu i Ewelina Gralak, która zadbała o stylizacje.

Silne, wolne i pełne radości – tak projektantki – Inez i Katarzyna –  widzą kobiety w swojej najnowszej kolekcji „Cutouts” na sezon jesień-zima 2020/2021. Tytułowe „wycinanki” to nie tylko formy i tkaniny, ale zapis przeżytych historii, „wycinanek z życia”, poskładanych w kolaż zdarzeń, emocji wspomnień. Z tych wycinanek projektantki budują poczucie piękna, radości i spokoju, które teraz tak bardzo są nam potrzebne. Nie bez przyczyny przywołują te emocje, bo kolekcja zarówno w formie, ekspresyjnej palecie barw, jak i autorskich ilustracjach sięga do malarstwa Henriego Matisse’a. 

Vicher przyzwyczaił swoje fanki nie tylko do mocnych kolorów, ale także do zdecydowanych, geometrycznych cięć. Dynamika barw kolekcji daje poczucie wolności, a mocne linie i wyrazistość form zaznaczają się w projektach niczym kontur w obrazie.

Vicher kocha kolor i umiejętnie nim balansuje – od obecnego w kolekcji kobaltu do biskupich odcieni różu dla których tłem są śmietankowe sukienki, zestawy czy futrzana kamizela. W palecie barw obecne są również bakłażanowe brązy – zarówno w wariacji z printem, jak i skórzanych spodniach czy kombinezonie. Połączenie czerni i bieli wpisane od zawsze w kolekcje Vicher tym razem występuje w delikatnym, zebrowym nadruku, który zdobi sukienki, spódnice i dzianinowe dresy. 

Projektantki pracując z tkaniną wprowadzają do kolekcji rzeźbiarskie formy rękawów, cięte, ostre kołnierze, długie, charakterystyczne mankiety, wycinane w tkaninie detale i zdobienia. Wyrazistość form Vicher uzyskuje poprzez koncentrację na detalu i wykończeniu. Ręcznie naszywane zdobienia stanowią wariację na temat printu w zebrę obecnego w casulowych zestawach czy w sukienkach „wareable art” (sztuka do noszenia)  – otrzymują one ten sam rodzaj dbałości i uwagi projektantek.

Wpisany w DNA duetu Vicher rys lat ‘70 jest widoczny w denimowej części kolekcji – na pierwszy plan wychodzą charakterystyczne przeszycia, wysoka talia i szerokie nogawki. Vicher przyzwyczaił swoje fanki nie tylko do romantycznych propozycji, ale także do hippisowskiego twistu, obecnego niemal w każdej kolekcji.