fot. Stella Szcześniak

„White Dress”

Ekologiczny głos młodego projektanta

Podczas tworzenia projektu White Dress, aspekt środowiskowy był dla projektanta kluczowy, dlatego też sama lokalizacja do sesji nie była przypadkowa. Zdjęcia zostały zrobione na terenie złomowiska – Maciej Stańczak chciał dodać ciężkiego, surowego i nieco przygnębiającego charakteru scenerii, aby kontrastowało to z lekką i czystą formą sukienki.

Sam projekt sukienki miał imitować anielskie cechy: długi tren wydłużający całą postać oraz obszerne rękawy imitujące skrzydła. Miało to na celu dodać mocy i wyrazistości. Kolczyki, które wykorzystano do sesji to projekt Gabrieli Romańskiej – powstały one z plastikowych butelek poddanych recyklingowi.

Przy okazji projektu projektant chciał pomóc innym twórcom zajmującym się modą zrównoważoną. White Dress jest jednym z jego pierwszych projektów. Jest on również szczególny, ponieważ podczas tworzenia go Maciej wyszedł ze swojej strefy komfortu i stworzył coś co pokazuje kompletnie inny styl, niż ten którym zazwyczaj posługuje się w swoich pracach. Jest fanem minimalistycznych form.

Oprócz zaprojektowania i uszycia sukienki projektant sam zajął się stylizacją oraz całą koncepcją sesji. Przy tworzeniu projektu pomagały mu utalentowane i niezastąpione dziewczyny. Za makijaż i stylizację włosów odpowiadała Paulina Stachnik, zdjęcia robiła Stella Szcześniak, a modelką była Małgorzata Kukałowicz.