Łódź Young Fashion 2020

Łódź Young Fashion to współtworzone przez miasto Łódź oraz Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi wydarzenie promujące młodych, obiecujących kreatorów mody z całego świata.

Stawiając czoła obecnej sytuacji, organizatorzy podjęli decyzję o realizacji imprezy w przestrzeni online, wykorzystując internet jako płaszczyznę współpracy i otwartej wymiany myśli. Konkursy – Galę Dyplomową Instytutu Ubioru, Złotą Nitkę oraz Łódź Young Fashion Award – w tym roku zastąpi Fashion Thinking, czyli cykl wideospotkań z przedstawicielami świata mody.

Pandemia uderzyła w niemal całą gospodarkę światową, nie oszczędzając branży mody, a sytuacja ta wymusi zapewne wdrożenie zmian o których mówiło się od dawna. Nowe technologie stwarzają wiele możliwości, ale czy są w stanie całkowicie zastąpić tradycyjne formy pokazów lub targów? Wydaje się, że ludzie mogą sobie odmówić pójścia do restauracji, ale czy można obejść się bez ubrań i czy faktycznie będziemy kupować mniej odzieży, a podczas zakupów szukać głównie tej produkowanej lokalnie? To tylko niektóre z pytań, które organizatorzy Łódź Young Fashion poruszą z zaproszonymi gośćmi.

Ci zaś będą głosem środowisk, które reprezentują, albowiem każdy z nich w swojej codziennej pracy obcuje z modą w inny sposób.

Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się m.in.: projektant Rafał Michalak (duet MMC), reżyserka pokazów Katarzyna Sokołowska oraz fotografująca dla największych tytułów modowych Agata Serge, która już na początku pandemii zrealizowała sesję zdjęciową, podczas której pełniła rolę zarówno fotografa, jak i modelki.

Nie zabraknie także wypowiedzi będących na początku swojej kariery projektantów, których kolekcje można było oglądać także podczas poprzednich edycji Łódź Young Fashion: laureata Złotej Nitki 2018 Adriana Krupy oraz Macieja Józwickiego, który kolekcją „Wiesia” wygrał zeszłoroczną edycję tego konkursu.

Wywiady będzie można oglądać na profilach społecznościowych Łódź Young Fashion od 1 do 10 grudnia br.

Tradycyjnie w program wydarzenia wpisane było BRA Day, którego misją jest uświadamianie Polkom, że każda kobieta, która staje w obliczu walki z rakiem piersi i mastektomii, ma prawo do refundowanego zabiegu rekonstrukcji piersi. 19 kobiet doświadczonych chorobą nowotworową piersi stanęło przed obiektywem Moniki Szałek, by zaakcentować swoją siłę, piękno i radość życia w trakcie i po zakończonym leczeniu onkologicznym, a efekty tych działań, można oglądać na Facebooku Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.

Tegorocznej odsłonie Łódź Young Fashion będą towarzyszyć także wystawy i webinary poświęcone tematyce mody i budowania wizerunku.