Wernisaż wystawy „Carmen”

Od 26 lutego projekt artystyczny Carmen autorstwa polsko-nowojorskiej artystki Pestki Agnieszki zostanie zaprezentowany w jednej z warszawskich kwiaciarni mieszczącej się przy ulicy Poznańskiej 23 (róg Wspólnej). Artystka jest zwolenniczką wolnego dostępu do sztuki współczesnej i prezentuje swoje prace nie tylko w galeriach. Jest otwarta na twórcze rozmowy, do czego zachęca i w przypadku najnowszego projektu/opowieści.

Cykl Carmen to seria pięciu wielkoformatowych płócien przedstawiających posągową tajemniczą dla odbiorcy kobietę. To zarówno projekt artystyczny jak i opowieść o więźniarkach, poznanych przez artystkę podczas pięciu dni spędzonych w areszcie w stanie Kalifornia. Na pustyni, w pobliżu granicy z Meksykiem, Agnieszka Pestka wraz z koleżanką – tytułową Carmen – zostały zatrzymane i oddelegowane do najbliższego aresztu przez tamtejszą straż graniczną z powodu braku dokumentów, które zostawiły w mieszkaniu. Głównymi współosadzonymi były więźniarki nie posiadające amerykańskiego obywatelstwa. 

Sylwetka Carmen to stała forma, posąg symbolizujący kobiety we współczesnym świecie Carmen stoi nieruchoma jak rzeźba, biorąc na siebie wszystkie problemy. A ogień to symbol wyzwolenia. Chciałam dać tym wszystkim kobietom wolność spalając wszystkie problemy, traumy, ograniczenia. Carmen poprzez spalenie ma symbolizować przemianę. Może być kim chce i jak feniks odradzać się z popiołu.

Agnieszka Pestka, artystka i aktywistka

Wydarzenie zostało zrealizowane we współpracy z właścicielami kwiaciarni ,,Kwiaty u Bożeny’’ – miejsce, w którym kwiatowe kompozycje nabierają zupełnie nowego znaczenia a floryści zwracają szczególną uwagę na walory artystyczne, aspekt oddziaływania roślin na człowieka i otoczenie. Szczególną wagę przywiązują też do ,,języka kwiatów”. Agnieszka Pestka wielokrotnie wykorzystywała strukturę i symbolikę kwiatów w swojej twórczości jako symbolu kobiecości. 

Serdecznie zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 26 lutego o godzinie 18.00 w kwiaciarni ,,Kwiaty u Bożeny’’ w Warszawie, przy ul. Poznańskiej 23.

Ze szczególnym zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych. Odwiedzający proszeni są o noszenie maseczek i zachowanie dystansu oraz pojedyncze odwiedzanie.

Carmen będzie można oglądać do 3 marca.