1017 ALYX 9SM Wiosna-Lato 2022

Odkąd młody i uzdolniony Mathew Williams objął stery dyrektora kreatywnego Givenchy wszystkie oczy świata mody zaczęły beztrosko doceniać jego autorską markę 1017 ALYX 9SM. Czy zachwyty i peany na cześć młodego projektanta są jednak słuszne?

Marka Williamsa od kilku sezonów była doceniana wśród alternatywnych kręgów artystów lubiących odważne, mocne i przede wszystkim innowacyjne formy. Jednak za sprawą talentu młodego artysty i objęcia przez niego zaszczytnego stanowiska kierowniczego francuskiego domu mody z tradycją została doceniona również przez mainstream, a jej popularność rośnie z sezonu na sezon. Trzeba przyznać, że estetyka Mathew i jego ciągoty do wykorzystywania innowacyjnych i niespotykanych form jest jednak charakterystyczna i szczególnie dostrzegana w najnowszych projektach dla Givenchy.

Idąc jasno wytyczonym torem wielu marek Alyx Studio również zrezygnowało z tradycyjnej formy pokazu podczas Paris Fashion Week. Zamiast tego otrzymaliśmy niezwykle estetyczne video reżyserowane przez samego Mathew. Pierwszy ton narracyjny podaje tutaj jednak nie moda tylko natura, wśród której przechadzają się modele i modelki. Wędrują plażą, wchodzą wysoko w góry, mijają tropikalną roślinność, a to wszystko podczas niezwykle klimatycznego zachodu słońca przeplatanego z brzmieniem elektronicznej muzyki.

Alyx serwuje nam niezwykle mocną kolekcję pełną odważnych i mocnych form w komfortowym wydaniu. Marka stawia na wygodę użytkowania wykorzystując nowoczesne fasony i tkaniny.

Zgodnie z tradycją Alyx polegającą na łączeniu najnowocześniejszych innowacji technicznych z technikami rzemieślniczymi, w tym sezonie pojawiła się seria ręcznie wysadzanych koralikami topów, sukienek i spódnic. Koraliki są nakładane na delikatną podstawę z organzy, przy czym każdy koralik jest indywidualnie szyty ręcznie w starannie zaprojektowanej matrycy. Każda sukienka zawiera ponad 18 tysięcy koralików przymocowanych za pomocą ponad 320 metrów nici. Proces wykonania sukienki przez jednego rzemieślnika zajmuje prawie 9 dni.

Innym ważnym technicznym szczegółem SS22 jest motyw postrzępionego dżerseju. Wykorzystany na bluzach, t-shirtach, spodniach dresowych i dżinsach materiał jest starannie postarzana za pomocą kombinacji zabiegów laserowych i ręcznych, aby osiągnąć upragniony i unikatowy efekt.

Każdy wzór jest starannie projektowany i testowany w celu uzyskania ostatecznego rezultatu. Innowacyjny motyw jest zaprojektowany w całości ręcznie, a następnie wykonywany na zaprogramowanej maszynie w procesie, który trwa ponad 3 dni. 

Bezprecedensowo kolekcja zwraca na siebie uwagę i jest czymś zdecydowanie świeżym. Prace Mathew Williamsa są unikatowe, innowacyjne i odważne. Moglibyśmy postawić je w jednym szeregu nowego pokolenia młodych i zdolnych projektantów, takich jak Simone Porte Jacquemus, czy Jonathan Anderson.