12 | 14 Stradom House: Miejsce spotkań o ponadczasowej atmosferze

Sponsorowane

12 | 14 Stradom House, Autograph Collection to unikatowa mieszanka piękna i pragnienia stworzenia wyjątkowego miejsca zarówno na mapie Krakowa, jak i całej Polski. Każdy element tego projektu powstał z niezwykłą dbałością o detale i troską o wyjątkową historię tego miejsca. W 650 rocznicę powstania, budynek powraca, aby służyć odwiedzającym Królewskie Miasto i jego mieszkańcom.

O tajnikach tego wyjątkowego miejsca rozmawiamy z Lionelem Vallą, General Managerem hotelu. 


Jaka jest historia budynku na Stradomskiej?

Historia budynku, w którym mieści się Stradom House, jest niezwykle bogata, jej początki sięgają XIV wieku. Wcześniej znajdowały się tu m.in. siedziba dowództwa wojskowego, urząd celny i klasztor. Miejsce znajduje się w znakomitej lokalizacji, tuż obok Wawelu Po drugiej wojnie światowej okazały, zabytkowy gmach przestał jednak pełnić reprezentacyjną funkcję, a następnie zaczął niszczeć i podupadł. Dzięki zmianie właściciela oraz inwestycji Angel Poland Group zyskałnowy blask. Inwestor przeprowadził gruntowny remont wraz z pracami konserwatorskimi. Powstał tu 5-gwiazdkowy hotel Autograph Collection z dwoma restauracjami, barem, spa ze strefą wellness i basenem oraz przestrzeniami eventowymi. Zachowaliśmy zabytkową tkankę, wydobywając jej blask i dostosowując do nowoczesnych oczekiwań, zarówno klienta biznesowego, jak i turystycznego. Stradom House wpisuje się w tradycję Krakowa, przynosząc mu jakość znaną z najlepszych światowych hoteli, dla których miałem przyjemność wcześniej pracować.

Co było inspiracją do stworzenia hotelu? 

„Nie ma bardziej szczerej miłości niż miłość do jedzenia”, powiedział kiedyś słynny myśliciel George Bernard Shaw. Dodałbym, że dzisiaj chodzi o miłość w szerszym ujęciu – o celebrację spędzania czasu. Żyjemy w niezwykle dynamicznych czasach, dlatego każda chwila powinna przynosić nam pozytywne emocje i chwile wytchnienia. Tworząc Stradom House, chcieliśmy powołać do życia miejsce, które będzie się długo wspominać, przeżywając jego ponadczasową atmosferę. Naszą intencją jest, by Stradom House stał się również miejscem spotkań dla mieszkańców Krakowa. Połączenie z miastem, ze społecznością, z naturą to wartości, którymi kierujemy się od początku naszych działań. Dlatego otwieramy nowoczesne, nastawione na wysoką jakość obsługi spa z szykowną siłownią, basenem i strefą wellness o nazwie SÓL, tworzymy niespotykany program członkowski oraz planujemy wiele specjalnych wydarzeń związanych z kulturą, modą, kulinariami czy urodą. Otwarcie już na wiosnę 2023 roku.

Czego mogą spodziewać się goście we wnętrzach Stradom House?

Jestem dumny, że dzięki naszym staraniom dołączyliśmy do prestiżowej sieci Autograph Collection, do której należą najpiękniejsze hotele butikowe na świecie. Jeśli ktoś kocha estetykę, unikatowość i komfort, w naszych wnętrzach poczuje się oczarowany. Dzięki starannej renowacji zachowaliśmy wiele historycznych detali, takich jak zabytkowe polichromie, pamiętające przełom XIX i XX wieku. Stradom House to podróż przez polskość w jej najbardziej zachwycających odsłonach. Nasz efektowny bar Hedwig’s mieści się w odrestaurowanej, wysokiej na 9 metrów dawnej kaplicy, która dawno temu przestała pełnić funkcje sakralne, a teraz znów stanie się miejscem spotkań. Stradom House skrywa wiele innych fascynujących miejsc, takich jak biblioteka z książkami i kolekcją płyt winylowych, ogród zimowy czy salon do tworzenia własnych kompozycji zapachowych. Piękno kryje się w detalach. Dlatego starannie dobraliśmy każdy element, począwszy od koloru ścian i podłogi, a skończywszy na wyborze najwyższej jakości materiałów tapicerskich. We wnętrzach znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów, które stworzyli rzemieślnicy albo kupiliśmy na krakowskim targu z antykami. Nie zabraknie tutaj także sztuki – przygotowaliśmy kolekcję zawierającą działa zarówno młodych twórców, jak i artystów o ugruntowanej już pozycji na rynku Odkrywanie uroków Stradom House będzie dla naszych gości niezapomnianą przygodą. 

Niewiele obiektów w Polsce oferuje kluby członkowskie. Czym będzie Stradom Membership?

Program członkowski Private Membership to nasze oczko w głowie i jedyna tego typu oferta w Polsce. Naszym celem jest stworzenie przestrzeni zarówno dla lokalnej, jak i międzynarodowej społeczności, w której członkowie odnajdować będą inspirację zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Chcemy stać się miejscem, gdzie ludzie będą się spotykać, wymieniać doświadczenia, brać udział w wachlarzu wydarzeń kulturalnych i biznesowych, kosztować dań światowej kuchni i degustować rzadko spotykane trunki. Członkostwo w programie zapewni także dostęp do wyjątkowego wellness „Sól” z najwyższej jakości ofertą usług pielęgnacyjnych, 20-metrowym krytym basenem, saunami i laboratorium urody oraz elegancką siłownią z najnowocześniejszym sprzętem. Stradom Membership to coś więcej niż program członkowski. Tworzymy społeczność intelektualnej inspiracji, gdzie wyobraźnia i twórczy proces mają swój początek. Będzie to coś nowego i nieistniejącego jeszcze w Polsce.

Wśród współtwórców konceptu można zobaczyć wiele ciekawych międzynarodowych nazwisk. Czy mógłby Pan zdradzić jakie osobistości stoją za SH?

Stradom House jest wyjątkowym miejscem, za którym stoją wyjątkowi ludzie. Zaczynając od architektów, którzy wspierali proces tworzenia Stradom House na etapie rewitalizacji – brytyjskim Blaksheep, czy hiszpańskim ADC Atelier, przez lokalnych ekspertów i architektów, których wiedza i doświadczenie umożliwiły odrodzenie tej perły polskiej architektury.

Już samo wejście do Stradom House oczaruje gości zapachem, który stworzyła specjalnie dla nas Alexandra Soveral z Londynu. We współpracy z nią powstają również nasze rzemieślnicze kosmetyki, dostępne w strefie wellness. Szefowie kuchni naszych dwóch restauracji – Gaia i John Dory – szkolili się pod okiem Adama Szolda i Yuvala Leshema, mających doświadczenia z pracy w Nowym Jorku i Tel Avivie. Natomiast Paul Murashe, który jest znany z aktywności dla uznanego Nobu w Londynie, współtworzył filozofię działania naszego baru. Wnętrza wypełnią dzieła polskich artystów, które wybrała Francesca Gavin, założycielka i kuratorka londyńskiej kolekcji Soho House i współkuratorka szwajcarskiej Manifesty 11. Jak widać, przykładamy wielką wagę do osób, z którymi współpracujemy. Wszystko po to, by zapewnić gościom Stradom House unikalne przeżycia i autentyczną, pełną ciepła gościnność.


Lionel Valla – doświadczony hotelarz, który zarządzał jednymi z najlepszych i najbardziej luksusowych hoteli i kurortów na świecie m. in. Soho House & Spas do Anantara Hotels, a ostatnio Six Senses Resorts i Intercontinental Hotel Group. Posiada doświadczenie w prowadzeniu rozwoju na konkurencyjnych rynkach w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie.

Z każdym przystankiem na drodze, Lionel wykazuje skłonność do skutecznego kierowania i motywowania dużych i zróżnicowanych zespołów, podnoszenia standardów, a w końcu zwiększania doświadczenia pracowników i gości.