Claude Montana (1947-2024): Ikona mody ubiegłego wieku

Świat mody pogrążył się w żałobie po śmierci Claude’a Montany, legendarnego francuskiego projektanta, który zmarł 22 lutego 2024 roku w wieku 76 lat. Montana znany był ze swoich awangardowych i futurystycznych projektów, które na zawsze wpłynęły na trendy XX wieku.

Urodził się w Paryżu w 1947 roku w rodzinie o katalońsko-niemieckich korzeniach. Już jako dziecko wykazywał talent artystyczny, a jego pasją było tworzenie. Początkowo Montana projektował biżuterię z papier-mâché zdobioną kryształkami. Później odkrył skórę i zafascynował się skomplikowanymi technikami jej obróbki, co ostatecznie uczyniło go pionierem w dziedzinie projektowania odzieży skórzanej.

W 1979 roku Montana założył własny dom mody, „The House of Montana”. Szybko zdobył sławę dzięki swoim awangardowym i minimalistycznym projektom, które wyróżniały się precyzyjnym krojem, odważnymi kolorami i nietuzinkowymi detalami. Montana ubierał takie gwiazdy jak Madonna, Tina Turner i Grace Jones, stając się ikoną mody lat 80. i 90.

Chociaż jego firma zbankrutowała w 1997 roku, Montana nadal tworzył i projektował do późniejszych lat życia. W 2018 roku został uhonorowany nagrodą „Fashion Icon Award” przez CFDA (Council of Fashion Designers of America).

Montana był również znany ze swojego zamiłowania do muzyki i sztuki, które często inspirowały jego projekty. Był także kimś o silnej osobowości i niezależnym duchu.