fot. Zuza Krajewska

Eklektyczne światy na wystawie Joanny Hawrot: Kimono jako opowieść artystyczna

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu już niebawem będzie można odkryć niezwykłą wystawę, której główną bohaterką jest Joanna Hawrot, utalentowana polska projektantka, kostiumografka i artystka wizualna. Ta pierwsza duża solowa prezentacja Hawrot to nie tylko podróż przez świat mody, sztuki i designu, ale również fascynujące spotkanie różnych estetycznych światów.

Na powierzchni 370 metrów kwadratowych artyści i entuzjaści sztuki będą mieli okazję zanurzyć się w światy stworzone przez wybitnych twórców, takich jak Maurycego Gomulickiego, Sonię Hensler, Angelikę Markul, Wojciecha Ireneusza Sobczyka i Honzę Zamojskiego, których prace zainspirowały kolekcje kimon autorstwa Hawrot.

Wystawa nie tylko prezentuje kolekcje artystki, ale także próbuje połączyć odmiennie estetyczne światy i opowieści, stając się rodzajem autorskiego eksperymentu opartego na dwudziestoletnim doświadczeniu artystycznym Hawrot. Kluczowym elementem jest opowieść, która wybrana została do zaprezentowania za pomocą formy kimona i jego wariacji, stając się narzędziem do dialogu, refleksji i tworzenia nowych połączeń.

Wystawa Hawrot ma na celu również pokazanie autorskiej metody pracy artystki, której głównym komponentem jest tkanina, projektowana w inspiracji pracami innych twórców, a stając się nieodłącznym elementem świata przedstawionego i podstawą narracji. Współpraca i wymiana twórcza są kluczowymi filarami działalności Hawrot, gdzie moda i sztuka wchodzą w dialog, tworząc nowy język opowieści.

Innym istotnym elementem wystawy są postacie, których nie brakuje w projektach Hawrot. Artystka nie tworzy konfekcyjnej kolekcji, lecz ożywia konkretne postacie i wprowadza je do swojego projektowanego uniwersum. W ten sposób każde kimono staje się wyjątkowym doświadczeniem, które eksploruje różne aspekty współczesnej sztuki i kultury.

Wystawa to nie tylko prezentacja prac artystycznych, ale także interaktywne doświadczenie dla zwiedzających. Performatywne oprowadzanie po wystawie, prowadzone przez Martę Ziółek, pozwoli na głębsze zanurzenie się w światy stworzone przez Hawrot, przybliżając widzom różne konteksty i inspiracje.

Prace Joanny Hawrot będą niezwykłą podróżą po symbolach współczesnej sztuki, która stawia nowe pytania o rolę mody, jej relacje ze sztuką i jej twórcami. To inspirujące doświadczenie, które pozwala na odkrywanie emocji i refleksji poprzez estetyczne wyrazy.

Wystawa będzie dosatęona od 18 czerwca do 25 sierpnia br.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
pl. Powstańców Warszawy 5
50-153 Wrocław