Antoni Zdebiak, trzy wersje fotografii Pomnika Bohaterów Warszawy (Warszawskiej Nike), 1974–1975 © J.,D.,E. Zdebiak / FAF

10 nieoczywistych propozycji spędzenia Nocy Muzeów

W nadchodzący weekend odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. Sama inicjatywa powstała w 1997 roku, kiedy Berlin zdecydował się na otwarcie dla zwiedzających muzeów, galerii i innych miejsc rozrywkowo — kulturalnych dla zwiedzających w godzinach nocnych. Wejście obowiązywało za symboliczną opłatą lub w większości wypadków było bezpłatne.

Pomysł szybko zdobył popularność, co doprowadziło do dołączenia do akcji innych miast europejskich. Stopniowo dołączył Paryż czy Amsterdam, a dziś także m. in. Warszawa prezentuje swoją ofertę dla odwiedzających. Coroczne nocne spacerowanie po mieście dość często wiąże się z długimi kolejkami w najsłynniejszych miejscach stolicy. Aby uniknąć tego rodzaju nieprzyjemności, przygotowaliśmy listę nieoczywistych, ale interesujących propozycji spędzenia Nocy Muzeów. Poniżej prezentujemy 10 przestrzeni, gdzie będzie bardziej prawdopodobne spędzenie wieczoru w odetchnieniu i z dala od tłumów.

Fotoplastikon, Al. Jerozolimskie 51, Warszawa

Pierwszą z propozycji zajmuje Warszawski Fotoplastikon z atrakcją zadedykowaną fanom fotografii retro. Tego wieczoru zostanie udostępniony zbiór fotografii przedwojennych ulic Warszawy z lat 1920 – 1939, która w trójwymiarowej odsłonie przywróci nastrój przedwojennego klimatu stolicy. Wystawie będzie towarzyszyć koncert Ferajny z Warszawy, która wykona piosenki z tamtego okresu.

Fundacja Archeologia Fotografii, ul. Chłodna 20, Warszawa

Idąc za fotograficznym ciosem, zachęcamy do refleksji nad reprodukcją zdjęciową dzieł sztuki. To zagadnienie podejmuje wystawa, której otwarcie zbiega się Nocą Muzeów. Pośród zaprezentowanych prac Antoniego Zdebiaka, Jana Fleischmanna czy Danuty Rago spróbujemy przyjrzeć się dokumentacji fotograficznej, w której mimo jej obiektywnej natury zawsze zostaje ślad autorskiego spojrzenia. Oprócz kuratorskiego oprowadzania o 18:00 z tłumaczeniem na język polski migowy czekają nas warsztaty prowadzone w pracowni digitalizacji. W razie chęci uczestnictwa zapraszamy do zapisów pod adresem fundacja@faf.org.pl

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

Znajdzie się również możliwość spędzenia wieczoru u boku Marka Hłaski, słynnego pisarza i scenarzysty czasów PRLu. Z tego względu polecamy wybrać się na seans „Ósmego Dnia Tygodnia” w reżyserii Aleksandra Forda. Projekcja filmu odbędzie się o godzinie 18:00, a będzie jej towarzyszyć wystawa fotograficzna bliskiego przyjaciela reżysera — Alexandra Agora. Całość stanowi skromną zapowiedź większej wystawy twórczości Hłaski, którą CKF zaplanowało na tegoroczną jesień.

foto: Katarzyna Stefanowska/MPW

Muzeum Historii Polski, ul. Gwardii 1, Warszawa

Warto zaryzykować wycieczkę na Żoliborz, gdzie znajduje się nowootwarte Muzeum Historii Polski. Miejsce wzbudza ogromne zainteresowanie od czasów otwarcia w sierpniu zeszłego roku. Nie możemy zagwarantować, że miejsce będzie pozbawione tłumów tej nocy, za to możemy zagwarantować niezwykły widok nocnej panoramy Warszawy z tarasu widokowego budynku. Przewidziane będzie również oprowadzanie po mieście właśnie z tego punktu widokowego. To tylko dodatkowy atut miejsca, ponieważ w tym roku nowe oblicze muzeum przygotowało szereg innych atrakcji, nie licząc bezpłatnego udostępnienia wystaw. W planie między innymi oprowadzenie kuratorskie o zaginionym pałacu, pokazy taneczne Baletu Dworskiego Cracovia Danza, pokazy filmowe oraz gra edukacyjna dla najmłodszych.

Vitkac x ASP, ulica Bracka 9, Warszawa

Kolejną z frapujących destynacji przewidzianych ze szczególnym uwzględnieniem miłośników mody będzie stanowić pokaz projektów Katedry Mody Warszawskiej ASP. W Centrum Handlowym Vitkac pojawi się nie tylko możliwość obejrzenia prac młodych projektantów, ale również przyjrzenie się procesowi ich pracy. W eksponowanych projektach możemy odnaleźć szeroką gamę inspiracji ” Od motywów z prasłowiańskich wierzeń po dalekowschodnie inspiracje. Od zgłębiania przeszłości do snucia wizji wyobrażonych futurotopii. Od refleksji nad własnym ja po zaangażowane polityczno — społeczne wypowiedzi”

Filmoteka Narodowa, ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa

Wróćmy jeszcze na chwilę do filmu. A właściwie do miejsca, gdzie odbywają się prace restauracyjne starych taśm filmowych. W nadchodzącą sobotę zostanie udostępniony zwiedzającym dział digitalizacji. Ponadto będziemy mogli przyjrzeć się z bliska systemowi Dolby Atmos. Dla najmłodszych przewidziany jest pokaz klasycznych polskich bajek, a dla nieco starszych filmów fabularnych. Wydarzenie będzie miało charakter pikniku rodzinnego, na którym nie zabraknie przekąsek i napoi.

PROM Kultury, ul. Brukselska 23, Warszawa

Atrakcje Nocy Muzeów znajdziemy również na prawym brzegu Wisły, a dokładnie na urokliwej Saskiej Kępie. PROM Kultury przygotował tego wieczoru wyjątkowy koncert muzyki jazzowej, który będzie połączony ze świętowaniem 15lecia RadioJAZZ.FM, najdłużej nadającego radia jazzowego w Polsce. Po zakończonej uczcie dla ucha zachęcamy do wieczornego spaceru na ulicę Francuską, gdzie znajdziemy szereg propozycji kulinarnych.

Teatr Wielki-Opera Narodowa, Plac Teatralny 1, Warszawa

Nie każdemu zawsze udaje się kupić bilet na upatrzone widowisko operowe lub teatralne. Teatr Wielki-Opera Narodowa wychodzi widzom naprzeciw, zachęcając do odwiedzin w Noc Muzeów. Spośród atrakcji przewidziany jest koncert najpopularniejszych arii operowych w wykonaniu chóru dziecięcego. Zachęcamy również do zwiedzania wnętrza budynku i spotkań na wystawach Jerzego Adama Stajudy, Ottona Axera czy też Grzegorza Pabela.

Karolin, ul Świerkowa 2, Otrębusy w Karolinie

Podwarszawski Karolin stanowi wspaniałą propozycję dla osób zmęczonych codziennym tempem miasta i szukających spokoju na weekend. Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” przyciąga zainteresowanych sztuką ludową, gdzie można poznać kulisy pracy słynnego zespołu tanecznego Mazowsze. Udostępniona ekspozycja tego wieczoru stanie się polem gry terenowej, a na dociekliwych słuchaczy czeka cykl rozmów z Panią Katarzyną Klepacz, która wyjawi nam sekrety powstawania strojów ludowych.

Pawilon Edukacyjny Kamień, ul. Wybrzeże Puckie 1, Warszawa

Ostatnią, ale nie najmniej ważną z propozycji zajmuje Pawilon Edukacyjny Kamień, gdzie możemy spędzić wieczór aktywnie i na świeżym powietrzu, odkrywając tajemnice przyrody, a także wziąć w przygotowanej na Noc Muzeów grze terenowej, podczas której będzie można poznawać przyrodę w nocnej odsłonie wszystkimi zmysłami. Organizowany w tym czasie piknik stanowi także część Światowego Dnia Pszczół, który wypada 20 maja. Dzięki atrakcjom będziemy mogli dowiedzieć się więcej o roli tych małych stworzeń w naszym ekosystemie, zbadać pod lupą kwiaty, a także pomalować w plenerze czy posłuchać opowieści o świecie przyrody przy ognisku.

Aby sprawdzić wydarzenia w innych miejscach podczas Nocy Muzeów, zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej https://pik.warszawa.pl/noc-muzeow-w-warszawie/.