fot. Materiały prasowe

Festiwal Kina Krajów Portugalskojęzycznych MARÉ: Literatura na ekranie w Kinie Muranów

Od 22 do 26 maja odbędzie się trzecia edycja Festiwal Kina Krajów Portugalskojęzycznych MARÉ. W trakcie pokazów będziemy mogli obejrzeć obrazy z Portugalii, Brazylii czy Angoli. Tegorocznym motywem przewodnim jest literatura, której adaptacje będziemy mogli obejrzeć na szerokim ekranie Kina Muranów.

Wydarzenie jest organizowane przez Ambasadę Angoli w Warszawie, Ambasadę Brazylii w Warszawie, Ambasadę Portugalii w Warszawie, Instytut Camõesa oraz Instytut Guimarãesa Rosy, oraz współfinansowane przez Konsulat Honorowy Brazylii we Wrocławiu.

Filmem otwierającym festiwal będzie odtworzona cyfrowo Sambizanga z 1972 roku. Pierwszy angolski pełnometrażowy film stworzony przez kobietę opowiada historię poszukiwań męża opartą na książce „Prawdziwe Życie Domingosa Xaviera” autorstwa Jose Luandino Vieiry. Historia zbiega się działalnością MPLA (Ludowy Ruch Wyzwolenia Angoli), której jednym z założycieli był mąż Sarah Maldoror, reżyserki filmu.

W kolejnych dniach obejrzymy dwa brazylijskie filmy, w których niemniej kobiety odgrywają znaczącą rolę. W czwartek zostanie wyświetlona Księga Przyjemności, która opowiada o trudach dojrzewającej miłości pomiędzy argentyńskim nauczycielem filozofii Ulissesem (Javier Drolas) a strudzoną monotonią życia nauczycielką Lóri (Simone Spoladore). Brazylijska reżyserka, Marcela Lordy w odważny sposób podejmuje temat odkrywania siebie na nowo, a senny charakter obrazu trafnie oddaje rzeczywistość przedstawioną w powieści Clarice Lispector, „Nauka albo Księga Przyjemności”.

Piątkowy „Pocałunek Na Asfalcie” w reżyserii Murílo Benício to historia o tym samym tytule co sztuka teatralna. Wskutek tytułowego pocałunku dochodzi do serii nieprzewidzianych zdarzeń, w których główną uwagę skupiają kobiety w tym słynna aktorka portugalskiego kina Fernanda Montenegro.

Cykl zamkną weekendowe filmy z Portugalii. W sobotę zobaczymy film o tytule „Co mogą słowa?” autorstwa duetu reżyserek. Luísa Sequeira i Luísa Marinho zmierzają się z tematem cenzury w ojczystym kraju, w którym kiedyś panowała dyktatura. Trójka bohaterek (Maria Isabel Barreno, Maria Teresa Horta i Maria Velho da Costa) zostają skazane po wydaniu kontrowersyjnej dla ówczesnych władz książki „Nowe listy portugalskie”. Prowadzi to do protestów przed ambasadami Portugalii na całym świecie. Film traktuje o sile słowa oraz walce z systemem, którego koniec symbolizuje rewolucja goździków z 1974 roku.

Szczegóły programu festiwalu znajdziecie tutaj.