fot. Prada

Prada Wiosna-Lato 2025: Powrót do rzeczywistości

W świecie mody, gdzie często dominuje iluzja i przepych, Prada wyznacza nowe standardy, balansując na granicy realności i wyobraźni. Kolekcja Wiosna-Lato 2025 zaprojektowana przez Miuccię Pradę i Raffa Simonza to swoista refleksja nad współczesnymi pojęciami prawdy i pozorów. Czy rzeczywiście widzimy to, co jest prawdziwe? A może czas spojrzeć bliżej, dokładniej, by dostrzec szczegóły, które umykają z daleka?

Prada stawia na bliskość jako wyraz emocji i potrzeby wspólnoty. To nie tylko hasło, ale i filozofia projektowania, która przewija się przez całą kolekcję. Oglądane z dystansu ubrania mogą wydawać się proste, wręcz naiwne. Jednak przy bliższym spojrzeniu ujawniają swoje złożone detale. Kołnierze i brzegi ożywają dzięki drucianym akcentom, nadając ubraniom dynamicznego, niemalże organicznego charakteru. Celowo pogniecione, spatynowane materiały, które noszą ślady czasu, przypominają o niedoskonałościach będących znakiem życia i rzeczywistości.

Kolekcja czerpie inspiracje z przeszłości, przemycając elementy z garderoby rodziców. Przesadnie długie lub krótkie fasony, swetry przypominające te z komiksów o superbohaterach, a także nadruki z obrazów Bernarda Buffeta, zestawione jak koszulki koncertowe. Prada łączy przedmioty z różnych światów, tworząc zaskakujące, ale przemyślane kontrasty. Ta spontaniczność jest jednak starannie zaplanowana, pokazując, że nawet najbardziej awangardowe zestawienia mogą być harmonijne.

Cała kolekcja emanuje duchem młodości, optymizmu i energii. W baśniowym, rave’owym krajobrazie, stworzonym w Deposito Fondazione Prada, ludzie łączą się, by celebrować wspólnotę. Prosta chatka stojąca nieopodal przypomina o tym, co istotne i prawdziwe – ubrania są proste, bezpretensjonalne, autentyczne. To utopijna wizja, w której wyobraźnia proponuje nową rzeczywistość, gdzie moda staje się medium do wyrażania najgłębszych emocji i aspiracji.

Kolekcja Prada Wiosna-Lato 2025 to zatem nie tylko ubrania, ale i zaproszenie do refleksji nad tym, co rzeczywiste i co tylko wydaje się takie być. To hołd dla autentyczności w świecie zdominowanym przez pozory. Prada pokazuje, że moda może być nie tylko piękna, ale i prawdziwa, że może prowokować do myślenia i zmieniać nasze postrzeganie rzeczywistości.