W 1960 roku, kiedy odwilżowy optymizm przygasł zastąpiony skromną i mało ekscytującą „małą stabilizacją”, w polskich kioskach pojawiło się prawdziwe zjawisko – miesięcznik „Ty i Ja”. Tytuł najpierw przykuwał wzrok dowcipną i wysmakowaną okładką – graficzną wariacją na temat tytułowej pary.
Po otwarciu zaskakiwał rozmachem i kolorami: całostronicowe fotografie, kolaże prezentujące modę prosto z Paryża, ilustracje towarzyszące fragmentom nowości wydawniczych, reklamy: sera, bojlerów, rękawic gospodarczych i gumek do wycierania zaprezentowanych jak najatrakcyjniejsze towary z górnej półki. Kiedy już czytelnik zasiadł na wersalce z cudem zdobytym numerem – cały nakład wyprzedawał się jak świeże bułeczki – dowiadywał się, czym jest helisa DNA, jak urządzić nowoczesną kuchnię i jak przyrządzić „croque monsieur, czyli chrup pan”.
Wystawa „»Ty i Ja«. Lajfstajlowy magazyn z Peerelu” w Domu Spotkań z Historią jest pierwszą tak obszerną prezentacją fenomenu czasopisma, które wbrew polityce zaciskania pasa prezentowało styl życia europejskiej klasy średniej. Pokazując modę i dizajn, samo w sobie było pieczołowicie zaprojektowanym obiektem. Za oprawę wizualną odpowiedzialny był Roman Cieślewicz, którego po kilku latach zastąpili Elżbieta i Bogdan Żochowscy. „Ty i Ja” reprodukowało rysunki Picassa i Topora, przedrukowywało Baldwina i Bułhakowa, o modzie pisał Jarosław Iwaszkiewicz, a o wzornictwie – Oskar Hansen. Często się mówi, że było „oknem na zachód”, jednak był to także produkt poodwilżowej, modernizującej się Polski, w której wciąż trzeba było przypominać o myciu zębów, a leczo prezentowano jako wykwintne danie.
Wystawa w Domu Spotkań z Historią będzie okazją do poznania nie tylko szaty graficznej czasopisma, lecz także jego treści. Numerom i reprodukcjom będą towarzyszyły materiały archiwalne: projekty okładek i rozkładówek, fragmenty warsztatu grafików, a także reinterpretacje zjawiska „Ty i Ja” oglądanego oczami współczesnych artystów: Nicolasa Grospierre’a, Tomasza Szerszenia i Szymona Zakrzewskiego. Kto jest ciekaw, w jakim stroju polecimy na Księżyc – dowie się tego we wrześniu w Domu Spotkań z Historią.
Wystawa „TY I JA. Lajfstajlowy magazyn z Peerelu” w Domu Spotkań z Historią będzie czynna od 27 września 2024 r. do 16 marca 2025 r.
Wernisaż: 26 września br. (czwartek) o godzinie 18:00 oraz koncert Zuzanny Wrońskiej z wizualizacjami Kuby Marii Mazurkiewicza.