fot. Teresa Ciocia dla Dior

Dior Cruise 2021

"Luminarie"

Trzydzieści tysięcy żarówek LED, 60 ton rusztowań i 12 dni – tyle zajęło stworzenie skomplikowanej instalacji prezentacji Dior Cruise 2021. Chociaż w pokazie fizycznym nie uczestniczyli przedstawiciele branży modowej, był on transmitowany za pośrednictwem internetu i social mediów. Pomijając ubrania, to błyszczące atrybuty projektu sprawiły, że wydarzenie było tak fascynujące.

Pokaz odbył się w mieście Lecce w Apulii, które tym wydarzeniem oddało hołd włoskim korzeniom dyrektor kreatywnej marki Dior – Marii Grazii Chiuri. Fratelli Parisi firma, która ma swoją siedzibę w pobliskim Taurisano, stworzyła niesamowitą architektoniczną świetlną instalację, która ożywiła to wydarzenie. Firma istnieje od 1876 roku. Zwykle jej jasne, wielobarwne lampy są używane podczas lokalnych uroczystości – ku czci świętych patronów w miejscach publicznych i dodaniu dodatkowego blasku pomnikom. Niemniej w ostatnich latach stolarze i elektrycy pracowali razem nad innymi projektami, być może najbardziej pamiętnym jest ich instalacja podczas Biennale w Wenecji z 2014 roku.

Kolekcja, która składa się z dziwięćdzieięciu sylwetek, zatarła różnice między skromnym, a bogatym. Były fartuszki, spódnice z frędzlami i robione na drutach swetry, Modelki nosiły chustki we włosach i płaskie buty na nogach. Pełno tutaj odniesień do mody, z którymi dorastała dyrektor kreatywna Diora – Maria Garzia Chiuri.

Proste, udrapowane grecko-rzymskie kreacje, są „całkowicie wykluczone” z rygorystyczną konstrukcją, która stała się trwałym śladem po spuściźnie Monsieur Diora. Maria pokonała tę lukę, dodając ręcznie robione gorsety ze skóry naturalnej do wielu bardziej przezroczystych, pozbawionych struktury sukienek.

redaktor naczelny