fot. materiały prasowe

Pola Elizejskie na nowo

W 2024 roku Paryż będzie bliżej natury

Architekt Philippe Chiambaretta przedstawił swoją wizję ponownego przemyślenia Pól Elizejskich. Główny cel zmian – zrobić miejsce dla pieszych na najpiękniejszej alei świata i dopasować oczekiwania człowieka do natury. Dziś, kiedy ta najsłynniejsza arteria przecięta jest ośmioma pasami ruchu nie ma mowy o tym, żeby pieszy mógł swobodnie przejść przez pasy. To ma się zmienić.

Więcej miejsca w określonych porach dnia, zwłaszcza w porze posiłków. Teraz zaniedbany obwód Łuku Triumfalnego można by ulepszyć, aby znowu zrobić miejsce dla pieszych. Oba trotuary będą traktowane inaczej w zależności od ich ekspozycji na słońce.

W zależności od pory roku obwód Łuku Triumfalnego zostanie odpowiednio dostosowany. Plac mógłby wtedy rozciągnąć się w czasie lata również na strefę gdzie jeździły do tej pory samochody, a zimą w okół Łuku możnaby stworzyć lodowisko.

Oprócz samych Pół Elizejskich rewitalizację przejdą również pobliskie miejsca jak Place de Ła Concorde czy łącznice z właśnie przygotowywanym do remontu Grand Palais. C

Rewitalizacja Pól Elizejskich to część wielkiego projektu Paris Futur, który ma na celu odnowę miasta i dostosowanie go do potrzeb mieszkańców. Całość ma zostać otwarta tuż przed Olimpiada w 2024 roku.