Pokaz Dyplomowy MSKPU 2021

Pokaz dyplomowy MSKPU jest niesamowitym wydarzeniem, podczas którego młodzi projektanci mogą zaprezentować swoje dyplomowe prace. Dla absolwentów jest to podsumowanie wspaniałej przygody oraz preludium do rozpoczęcia pełnowymiarowej kariery zawodowej. W odbywającym się w Muzeum Etnograficznym pokazie wzięło udział 49 początkujących projektantów i kostiumografów, którzy także i tym razem zaskoczyli jury swoimi pomysłami. Ważnym aspektem, na którym skupiło się wielu jurorów była też funkcjonalność strojów.

„Bardzo podobała mi się kolekcja Łukasza, ale tak naprawdę ciężko było wybrać jeden najlepszy projekt, ponieważ poziom prezentowany przez tegorocznych absolwentów był niezwykle wysoki.”

dr Theresa Lobo, wykładowca ds. projektowania mody

W tym roku wśród osób wyróżnionych znaleźli się: Adrian Boczkowski, Krzysztof Byczkowski, Katarzyna Kruk, Klaudia Przewoźniak, Marta Krępa, Julia Masłosz, Martyna Cieślińska, Aleksandra Mazur, Marta Sielczak, Michalina Pełka, Gunjan Lakhwani, Jagna Rudzka, Patrycja Rudzińska, Julia Smogorzewska, Joanna Rupińska, Ewelina Szymańska, Patrycja Sobkiewicz, Mikołaj Żurek, Joanna Żeleźnik, Ewelina Żukowska, Weronika Kopacz, Aleksandra Mazur, Julia Pyłko, Magdalena Rachwał.

„Moja kolekcja była inspirowana polskim folklorem, strojami z dawnych lat, wazonami z PRL-u. Materiałem, który użyłem do jej stworzenia kolekcji była wełna, z której niegdyś robiło się dywany na łóżka. Jeszcze kilkanaście lat temu można je było znaleźć w każdym mieszkaniu w Polsce, teraz często zostają wyrzucane lub wepchane w kąt i zapomniane. Chciałem pokazać je z powrotem w nieco innej formie.”

Mikołaj Żurek, projektant

Ponadto kostiumografka Julia Pyłko otrzymała wyróżnienie od Muzeum Etnograficznego w formie prezentu oraz zaproszenia na wystawę. Nagrodę odebrała z rąk Dyrektora Roberta Zydel.

Nagrody przyznali także Theresa Lobo i William Cantu, którzy nagrodzili Joannę Rupińską, Łukasza Zwiernika, Julię Smogorzewską i Klaudię Przewoźniak.

„Dla nas najciekawsze było to, jak studenci zdekonstruowali niektóre wzory i jak w tak powstałe kawałki materiałów zaimplementowali nowe uczucia. Zwróciliśmy też uwagę na to, czy w przygotowanych pracach było obecne pojęcie zrównoważonego rozwoju.”

dr William Cantu, The Marketing School, Universidade Europeia

Na koniec została zaprezentowana też kolekcja zwyciężczyni Responsible Fashion Awards, Eweliny Szymańskiej, a po zakończeniu pokazu na wszystkich zebranych czekał wegański tort oraz wino organiczne.