Orska: „Tattoo”

Sztuka zdobienia ciała liczy tyle samo lat, co świadomość kultury. Jest nośnikiem wartości, środkiem przekazu, formą wyrażenia siebie. W kulturze zachodu szczególną popularnością cieszy się tatuaż, który ubiera ciało w znak na całe życie. Dla jednych jest rzemiosłem, dla innych dziełem artysty. Kiedyś undergroundowy, niegrzeczny i pełen znaczeń, dziś – w dobie Instagrama i kultury mocno skupionej na wyjątkowości jednostki – jest sposobem na wyróżnienie się z tłumu.

W tradycję zdobienia skóry wpisuje się biżuteria z najnowszej kolekcji „Tattoo”. Anna Orska łączy to, co najpiękniejsze w biżuterii z tym, co najbardziej charakterne w tatuażu. W efekcie tworzy propozycję dla wszystkich, którzy nie boją się mocnych, odważnych akcentów, ale nie są na tyle przekonani, by z jednym wzorem wiązać się na zawsze. Tatuowana biżuteria pozwala zdobić dłonie, nadgarstki i dekolty w wyróżniający sposób, przy jednoczesnym zachowaniu prawa do zmiany zdania lub stylu.

Autorem tatuaży jest Sławomir Frączek, jeden z pierwszych mistrzów tatuażu w Polsce. Każdy egzemplarz biżuterii ozdabiał od kilku do kilkunastu godzin, dlatego kolekcja powstała powoli, w skupieniu, przez blisko trzy lata. Gdy artysta tatuator kończył pracę, zaczynał ją zespół jubilerów i rzemieślników. Barwne elementy oprawiane były w specjalnie przygotowane mosiężne formy, zaprojektowane przez Annę Orską. W kolekcji pojawiły się długie naszyjniki z okrągłą zawieszką, okazałe łańcuchy, asymetryczne kolczyki, breloki, pierścionki i sygnety. Uwagę przyciągają oryginalne bransoletki na całą dłoń (niczym artystyczna rękawiczka) i szerokie bransoletki mankietowe zamykane na ozdobne nity.

Kolekcja Tattoo ozdobiona jest obrazami inspirowanymi kulturą, historią i mitologią japońską. Uzupełniają je wzory z tatuażu klasycznego: motyw serca oraz oka opatrzności. Skóra zwierzęca wykorzystana została w duchu less waste – to pasy transmisyjne i spady po produkcji torebek z zaprzyjaźnionego, małego warsztatu kaletniczego. Tatuaże wykonano wegańskimi tuszami nietestowanymi na zwierzętach.

Oryginalne połączenie, jakiego jeszcze w polskim jubilerstwie nie było, wymaga równie nieszablonowej oprawy oczyszczenia i DNA marki. Kolekcja jest limitowana. Każdy egzemplarz ma indywidualny charakter i na swój sposób jest unikatowy. Biżuteria z kolekcji „Tattoo” zaspokaja potrzebę wyróżnienia i przyciągnięcia uwagi. Łączy ją z rzemiosłem w najlepszym wydaniu i obrazem pełnym znaczeń. Dzięki temu nie tylko pomaga wyrazić siebie, pomaga też opowiedzieć własną historię