fot. materiały prasowe

Pokaz Dyplomowy ASP Kraków 2022

Prawie 100 sylwetek, 11 kolekcji dyplomowych, w tym pierwsza magisterska praca dyplomowa wykonana w technologii Virtual Reality na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w Pracowni Projektowania Tkaniny i Ubioru oraz premiera filmu – Absolwenci tej uczelni pokazali szerokiej publiczności: władzom uczelni, ekspertom mody i przedstawicielom mediów, swoje projekty. 

Młodzi projektanci – Studenci oraz Absolwenci krakowskiej ASP, magistrowie sztuki z dyplomem Architekta Wnętrz, specjalność Projektowanie Tkaniny i Ubioru – pokazali swoje kolekcje na wybiegu w klimatycznych wnętrzach Hali Forum nad Wisłą.

Zgodnie z przyjętą tradycją, Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, corocznie przygotowuje wystawę prac swoich studentek i studentów. W tym roku prezentację prac w formie pokazu mody przygotowała Pracownia Projektowania Tkaniny i Ubioru.

Zebrani goście mogli podziwiać kolekcje Studentów i Absolwentów, którzy swoje projekty stworzyli w ramach tej pracowni przez ostatnie cztery lata. Swoje prace na wybiegu zaprezentowali: Monika Kowalska, Sylwia Kliszcz, Zuzanna Włodarz, Daria Plastinina, Bartłomiej Ziemba, Oswald Korczyński, Anna Kaniewska, Urszula Dyczko, Karina Milchina, Aleksandra Boczar, Malwina Nowak i Zuzanna Gietner, która jest autorką pierwszej kolekcji w Virtual Reality na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych pt. „Mara. Wirtualny Wymiar Wyobrażeń”. Kolekcja mogła powstać dzięki specjalnej aplikacji do realizowanie projektów w VR, która została stworzona w Pracowni Projektowania Tkaniny i Ubioru krakowskiej ASP w ramach Fashion Startup jako narzędzie dydaktyczne i będzie służyć kolejnym rocznikom. 

Studenci poprzez swoje projekty pokazali fascynację japońską kulturą, afrykańskim kontynentem, inspiracje architekturą, naturą, ale również poszukiwania nowych struktur materiałowych.

Szczególne znaczenie w pracowni Projektowania Tkaniny i Ubioru ma praca z tkaniną, która jest „głównym bohaterem” w projektowaniu ubioru, ale również w projektowaniu mebla i w projektowaniu wnętrz. Przygotowując młodych projektantów do pracy w zawodzie, z jednej strony profesorowie dużą wagę przywiązują do projektowania zgodnie z zrównoważonym rozwojem, z drugiej – starają się przekazać im wiedzę z zakresu zastosowania nowych technologii we włókiennictwie oraz z obszaru technologii cyfrowych. W prezentowanych kolekcjach odnajdziemy efekty przeprowadzonych przez studentów doświadczeń na tkaninach, które zmieniają ich właściwości użytkowe i estetyczne. W pracach możemy odnaleźć nadruki powstałe na podstawie autorskich projektów graficznych, własnoręcznie wykonane barwienia oraz tworzenie własnych struktur tkanin.

Za przykład może posłużyć jeden z modeli z kolekcji Malwiny Nowak, na wykonanie którego przędzę uzyskała przez pocięcie na wąskie pasy t-shirtu, wybarwienie, a następnie własnoręczne wykonanie modelu na drutach. Kolejnym przykładem jest kolekcja Anny Kaniewskiej, wykonana w duchu zero waste. Każdy z wykorzystanych materiałów poddawany był przekształceniom pod względem uzyskania pożądanego koloru lub nowych faktur, a wszystkie fragmenty tkanin, ścinki pozostałe po wykonaniu projektów, zostały wykorzystane w całości, aby stworzyć nowy model który stał się częścią kolekcji.

Pokazy młodych talentów obserwowali także przedstawiciele największej firmy odzieżowej w Polsce LLP, którzy trzem studentom zaproponowali już staże projektanckie w swoich strukturach.

Lata 2018-2022 to także okres trwania projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badń i Rozwoju pt. „Projektowanie Przyszłości” realizowanego przez Wydział Architektury Wnętrz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przez te 4 lata studentki i studenci mieli możliwość rozwijania swoich interdyscyplinarnych kompetencji, poznawali nowe technologie, współpracowali z podmiotami / firmami i ekspertami zewnętrznymi, a wszystko po to, by zdobyć przygotowanie i móc łatwiej wejść na rynek pracy stawiając czoło dynamicznie zmieniającej się branży designu. 

Unikatowe działania studentów i wykładowców krakowskiej ASP mogły zostać realizowane dzięki Projektowi POWER dofinansowanemu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pt. „Projektowanie przyszłości” – program rozwoju Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na lata 2018 – 2022.