fot. materiały prasowe

Karl Lagerfeld: Historia, która trafi na ekrany

Karol Lagerfeld, ikona mody i geniusz projektowania, pozostawił trwały ślad w świecie haute couture, który wciąż inspiruje i fascynuje. Niezależnie od tego, czy patrzymy na niego jako na dyrektora kreatywnego Domu mody Chanel, projektanta, fotografa czy ikonę stylu, trudno zaprzeczyć, że jego twórczość to istna uczta dla zmysłów.

Początki kariery Lagerfelda sięgają lat 50. XX wieku, gdy jako młody niemiecki projektant wkroczył na scenę mody. Szybko zdobył uznanie swoimi nietuzinkowymi projektami, a jego talent sprawił, że stał się jednym z najbardziej poszukiwanych projektantów w branży. Jednak to przede wszystkim jego związki z domem mody Chanel uczyniły go legendą.

Jako dyrektor kreatywny Chanel, Lagerfeld wprowadził nową energię i nowoczesność do marki, zachowując jednocześnie jej klasyczny i elegancki charakter. Stał się architektem współczesnej wizji mody francuskiego domu mody, przełamując przy tym tradycyjne granice. Jego nieustraszone podejście do eksperymentowania z formą, materiałami i kolorami przyciągało uwagę, a jego kreacje zawsze emanowały świeżością i innowacyjnością.

Lagerfeld nie był tylko projektantem ubrań; był również utalentowanym fotografem, ilustratorem i autorem. Jego wszechstronność i zdolność do wyrażania siebie poprzez różne dziedziny sztuki uczyniły go wyjątkową postacią w świecie mody. Jego portfolio obejmuje nie tylko zbiory haute couture, ale także spektakularne sesje zdjęciowe i unikalne ilustracje.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów stylu Lagerfelda była jego nieodłączna oprawa – białe włosy zaczesane w kocie uszka, ciemne okulary przeciwsłoneczne i zawsze obecny w jego dłoni wachlarz. To stało się jego niezmiennym znakiem rozpoznawczym, tworzącym niepowtarzalny wizerunek, który wzbudzał podziw i zainteresowanie.

Śmierć Karla Lagerfelda w 2019 roku była stratą nie tylko dla świata mody, ale także dla całej kultury. Jednak spuścizna, którą pozostawił za sobą, nadal tkwi w każdym zakamarku dziedziny, którą tak kochał. Jego niezwykła zdolność do reinterpretacji klasyki, połączona z nowoczesnym podejściem do projektowania, sprawiła, że Lagerfeld stał się nieśmiertelną legendą mody.

Dzisiaj, patrząc na dziedzictwo Karla Lagerfelda, nie możemy się oprzeć uczuciu wdzięczności za to, co wniosł do świata projektowania i sztuki. Jego twórczość jest nie tylko lustrem zmieniającej się mody, ale także inspiracją dla kolejnych pokoleń projektantów, którzy dążą do osiągnięcia doskonałości i wyrażenia swojej indywidualności poprzez sztukę ubierania. Karl Lagerfeld odegrał niezaprzeczalną rolę w kształtowaniu dzisiejszego oblicza mody, a jego dziedzictwo pozostaje wieczne.

Disney+ przedstawił właśnie pierwszy kadr Daniela Brühla w roli Karla Lagerfelda w serialu „Kaiser Karl” (tytuł roboczy), nowym oryginalnym serialu francuskim, który opowiada o narodzinach Lagerfelda w świecie paryskiej mody lat 70. Premiera na Disney+ przewidziana jest na ten rok.

Czasy w jakie przeniesiemy się w serialu to rok 1972. Lagerfeld, mający trzydzieści osiem lat, jest mało znanym projektantem mody. Po spotkaniu i zakochaniu się w Jacquesie de Bascherze, znajduje się w rywalizacji z Yvesem Saint Laurentem i Pierrem Bergé, głową najbardziej prestiżowej marki mody. I tak zaczyna się historia „Kaiser Karl”. To mieszanka romansu, ambicji i nieustającej walki o uznanie.

„Kaiser Karl” został stworzony i zaadaptowany do przez Isaure Pisani-Ferry („Ganglands”, „Wampiry”), Jennifer Have („Niewierna”, „Czerwone Towarzystwo”) i Raphaëlle Bacqué, autorkę jednoimiennej biografii wydanej przez Albin Michel w 2019 roku i przetłumaczonej na sześć języków. Oryginalny serial jest reżyserowany przez Jérôme’a Salle’a („Kompromat”, „Totemy”) i Audrey Estrougo („Wszystko w porządku”, „Authentik”).

Zespół produkcyjny serialu skupia Mélodie Preel (francuska wersja „In Treatment”) i Mahdi Lepart („L’Absente”, „Dorosłe dzieci”), kostiumografkę Pascaline Chavanne, artystę fryzjerskiego Sébastiena Quineta („The French Dispatch”) oraz wizażystkę Valerie Chapelle („Zagubione Iluzje”) i kompozytorów Sachę i Evgueniego Galperine („The Undoing”, „Oussekine”).

„Kaiser Karl” jest obecnie kręcony we Francji. Producentami wykonawczymi są Gaumont i Jour Premiere.