fot. materiały prasowe

Schiaparelli Haute Couture Wiosna-Lato 2024: Od Marsa do mody. Odkrywanie niesamowitego wszechświata.

Kolekcja Haute Couture Daniela Roseberry dla Schiaparelli na sezon wiosna-lato 2024 to ekscytujące połączenie dziedzictwa i awangardy, prezentujące niezwykłe podejście do mody inspirowanej fascynacją Marsem i astrologią, która zawsze była nieformalnym kodem tego domu mody.

Elsa Schiaparelli, zafascynowana astronomią, szczególnie obserwacjami Marsa dokonanymi przez swojego wujka, stworzyła kolekcję będącą hołdem dla tej obsesji. Kanały na powierzchni Marsa, odkryte przez Giovanni Schiaparelli, stały się punktem wyjścia do stworzenia niezwykłych form i wzorów, które przenikają całą kolekcję.

Projekty zdają się być studium sprzeczności, balansując między dziedzictwem a awangardą, pięknem a prowokacją, a także przyziemnością a elementami posłanymi z nieba. Kolekcja zdaje się czerpać z nauki sztuki i natury, pokazując, że pozornie różne elementy mogą razem tworzyć coś nowego i zaskakującego.

Filozofię Elsy widać również w dążeniu do nieprawdopodobnych połączeń projektów, gdzie tradycyjne techniki, takie jak haftowane koronki i ręcznie wycinane frędzle, współistnieją z nowoczesnymi kształtami i technologią, na przykład sukienka z mikrochipem na płycie głównej.

Stylizacje z kolekcji łączą też elementy z przeszłości, takie jak kowbojskie buty czy kultowe węzły ujeżdżeniowe, z nowoczesnymi interpretacjami, tworząc unikalny i eklektyczny charakter. Odwołania do ikonografii Teksasu (miejsca rodzinnego Daniela), takie jak bandana i kowbojski but, są reinterpretowane w innowacyjny sposób, dodając im ręcznie malowane błyskotki lub fantazyjne sprzączki.

Symbole, z których Elsa Schiaparelli słynęła, są zręcznie osadzone w biżuterii, butach i haftach, tworząc ukrytą wiadomość dla kobiety, która odważy się nosić te wyjątkowe dzieła sztuki.

Efektem tej kolekcji są profile, które są jednocześnie znajome i nieznane, częściowo ludzkie, częściowo związane z czymś zupełnie odmiennym. To unikalne podejście do mody całkowicie odzwierciedla ducha Elsy, tworząc coś, co można nazwać w pełni Schiaparelli – zaskakujące, innowacyjne i niezapomniane.