fot. materiały prasowe

Biennale 2024: Świat sztuki spotyka się pod hasłem „Stranieri Ovunque – Foreigners Everywhere”

W najnowszej edycji Międzynarodowej Wystawy Sztuki, zorganizowanej przez La Biennale di Venezia, eksplorowane są tematy związane z ruchem i istnieniem ludzi na przestrzeni granic, narodów, terytoriów i kultur. Kuratorem tegorocznej wystawy jest Adriano Pedrosa, a głównym hasłem przewodnim są słowa „Stranieri Ovunque – Foreigners Everywhere”.

Wystawa prezentuje prace 331 artystów i kolektywów z 80 krajów, od Hongkongu, przez Palestynę, po Portoryko, odzwierciedlając różnorodność sztuki i jej związki z przemieszczaniem się artystów. Skupia się przede wszystkim na tych twórcach, którzy są cudzoziemcami, imigrantami, uchodźcami czy diasporą, szczególnie tych poruszających się między globalnym południem, a północą.

Biennale to nie tylko prezentacja dzieł artystycznych, ale także refleksja nad zagadnieniami tożsamości, różnic kulturowych, płciowych czy ekonomicznych. Centralnymi tematami są także tekstylia oraz rodzina artystyczna, szczególnie w kontekście dziedziczenia wiedzy i tradycji.

Polski Pawilon na Biennale Sztuki w Wenecji w roku 2024 zaprezentuje projekt „Powtarzajcie za mną II” autorstwa kolektywu Open Group i kuratorki Marty Czyż. To niezwykła instalacja audiowizualna, która ukazuje zbiorowy portret świadków wojny na Ukrainie. Składa się z dwóch prac wideo zrealizowanych w latach 2022 i 2024, w których cywilni uchodźcy opowiadają o wojnie za pomocą dźwięków broni, a następnie zapraszają publiczność do ich powtórzenia w formie karaoke. Projekt ten to przenikliwa odpowiedź na temat traumy wojennej migracji i przesiedlenia, która dotyka każdego z nas. Dyrektor Zachęty, instytucji odpowiedzialnej za polski pawilon, podkreśla, że prezentacja ta wpisuje się w główny temat tegorocznej edycji Biennale, co sprawia, że jest to niezwykle aktualne i ważne wydarzenie.

Dodatkowo, w ramach Biennale zaprezentowane zostaną prace związane z historią sztuki z Ameryki Łacińskiej, Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji, wzbogacając zrozumienie modernizmu poza obszarem Euroameryki.

Nie zabraknie także udziału pozostałych krajowych pawilonów, w tym czterech debiutujących: Beninu, Etiopii, Demokratycznej Republiki Timoru Wschodniego i Tanzanii. Wystawa ta będzie także okazją do uhonorowania dwóch wybitnych artystek: włosko-brazylijskiej Anny Marii Maiolino i tureckiej Nil Yalter.

W ramach bogatego programu towarzyszącego, odbędzie się 30 wydarzeń collateralnych oraz specjalne projekty z udziałem artystów młodego pokolenia, wspierane przez Biennale College Arte.

Biennale Arte 2024 to nie tylko przegląd sztuki, ale także platforma edukacyjna, angażująca zarówno młodzież, jak i dorosłych, w refleksję nad współczesnymi wyzwaniami i możliwościami sztuki.

Pełna ekscytujących wydarzeń i inspirujących spotkań, tegoroczna Międzynarodowa Wystawa Sztuki w Wenecji zapowiada się jako niezwykłe doświadczenie dla miłośników sztuki i kultury z całego świata. Wystawa trwa od 20 kwietnia do 24 listopada bieżącego roku.