Przebudzenie mody: Wspomnienia ubranych piękności w MET Museum

Metropolitan Art Museum w Nowym Jorku już w ten poniedziałek – 6 maja 2024 wraz z The Costume Institute otwierają wystawę „Sleeping Beauties: Odrodzenie Mody”. To jeden z najważniejszych dni w modowym kalendarzu. Właśnie wtedy zobaczymy na czerwonym dywanie największe gwiazdy światowego formatu, które zreinterpretują temat wystawy podczas jej otwarcia.

Zaprezentowanych zostanie około 250 ubrań i dodatków, które zostaną połączone wizualnie poprzez naturę, która służy również jako metafora ulotności mody. Wystawa ożywi zmysłowe właściwości tych dzieł sztuki poprzez różnorodne doznania. Odwiedzający będą zaproszeni do poczucia aromatycznych historii kapeluszy zdobionych motywami kwiatowymi, dotknięcia ścian galerii, które zostaną wytkane haftem wybranych ubrań, a także doświadczenia – poprzez technikę iluzji – takich wzorów jak spódnica „hobble”, ktora ograniczała kroki kobiet we wczesnym dwudziestym wieku. Galerie zostaną urozmaicone serią „śpiących piękności” — ubrań, które ze względu na swoją skrajną kruchość nie mogą być już prezentowane na manekinach.

Innowacyjna wiosenna wystawa w 2024 roku stworzona przez Costume Institute w The MET przesunie granice naszej wyobraźni i zaprosi nas do doświadczenia wielozmysłowych aspektów ubrania — te aspekty, które ulegają pogorszeniu i giną po wejściu do kolekcji muzealnej jako obiekt. „Sleeping Beauties” wzmocni nasze zaangażowanie w te dzieła sztuki poprzez przywołanie tego, jak było czuć, poruszać się, słyszeć, wąchać i oddziaływać na nie, kiedy mogły być noszone, co w rezultacie pozwoli nam głębiej docenić integralność, piękno i artystyczną świetność prezentowanych prac.

Max Hollein, dyrektor Marina Kellen French oraz dyrektor generalny MET Muzeum

„Sleeping Beauties” ożywi przedmioty z kolekcji Met, reaktywując ich zmysłowe cechy i ponownie angażując zmysłowe postrzeganie odwiedzających poprzez badania pierwotne, analizę konserwacyjną i różnorodne technologie — od sztucznej inteligencji i obrazów generowanych komputerowo, po tradycyjne formaty rentgenowskie, animacje wideo, projekcje świetlne i krajobrazy dźwiękowe. Na wystawie zostanie zaprezentowanych około 250 ubrań i dodatków z czterech wieków, wzrokowo połączonych tematami natury, która służy jako metafora cykliczności i ulotności mody. Wystawę urozmaicą serie „śpiących piękności” — ubrań, które ze względu na swoją skrajną kruchość nie mogą już być prezentowane na manekinach — które zostaną wyświetlone w gablotach szklanych, pozwalając odwiedzającym analizować ich różne stany pogorszenia, jak pod mikroskopem.

Wchodząc na wystawę, odwiedzający odkryją sekwencję samodzielnych galerii zorganizowanych w trzech sekcjach skoncentrowanych wokół ziemi, powietrza i wody. Każda galeria będzie przedstawiana jako osobne studium przypadku, które będzie eksplorować inny temat inspirowany naturą, z historycznymi modami zestawionymi z odpowiednikami współczesnymi w zanurzonym środowisku przeznaczonym do angażowania zmysłu wzroku, węchu, dotyku i słuchu.

Jedna z galerii zostanie zaaranżowana jako ogród i będzie obejmować szklarnię z kapeluszami kwitnącymi różnymi kwiatami oraz otoczonymi subtelnymi zapachowymi krajobrazami, które wyzwalają oczekiwania węchowe odwiedzających. Wśród projektantów znajdą się Cristóbal Balenciaga, Hattie Carnegie, Lilly Daché, Hubert de Givenchy, Deirdre Hawken, Stephen Jones, Guy Laroche, Madame Pauline, Mainbocher, Elsa Schiaparelli, Sally Victor i inni. Galeria będzie również zawierać płaszcz autorstwa Jonathana Andersona dla LOEWE, obsiany owsami, żytem i pszenicą, które początkowo będzie żywy, a podczas wystawy stopniowo obumrze.

Suknia wieczorowa ze wspominaną wcześniej „hobble skirt” autorstwa Jeanné Hallée z okolic lat 1913–1914 zostanie ożywiona za pomocą techniki iluzji ducha Peppera, pokazując kobietę w projekcie, która powoli przemienia się w owada. Szeroko upowszechniona przez krawcową Paula Poireta, spódnica „hobble” została skrytykowana przez francuskiego karykaturzystę Georges’a Goursata, który porównał jej nosicieli do zdeformowanych owadów ze względu na ich zgarbioną postawę i ograniczony krok. Obcisła w okolicy kolan, ubranie miało wydłużoną sylwetkę z wysokim, małym biustem i długą, marszczoną spódnicą, która zwężała się ku dołowi, zmuszając noszącą do chodzenia z klinającym, kroczącym krokiem, lub do zgrzebywania. Projekt Hallée doskonale ilustruje segmentową formę szyderczo parodiowaną przez Goursata, ponieważ przedstawia złocony odwłok rozciągający się w rozszerzone falbanki nad biodrami.

Dwa przykłady balowej sukni „Butterfly” Charles’a Jamesa — jeden w nienagannym stanie, drugi jako „śpiąca piękność” z dużymi uszkodzeniami — pokażą rzadki przypadek duplikatów w kolekcji. James zarówno odzwierciedlał, jak i uświadamiał ulotne piękno motyla w tym projekcie z 1955 roku, składającym się z wąskiego „kokonu” z plisowanego jedwabnego szyfonu na jedwabnym podkładzie i ekstrawaganckiej „skrzydlatej” spódnicy z nylonowej siatki. „Śpiąca piękność” odsłoni inherentne wady sukni: szyfon na powierzchni prezentuje najbardziej oczywiste uszkodzenia, spowodowane zarówno jego konstrukcją, jak i obchodzeniem; oraz objętość tiulu na tyle sukni, która kładzie znaczący ciężar na stosunkowo małej powierzchni.

Odwiedzający będą zaproszeni do poczucia formy i dekoracji kwiatowej sukienki „Mini Miss Dior” poprzez wzmocnioną modele drukowane 3D oraz bogaty haft na kamizelce z lat 1615–20 poprzez interaktywną tapetę z wypukłościami.

Ponadto, wybrane elementy podkreślą siłę wyrażoną w najnowszych kolekcjach domów mody, takie jak metalowy zbiór z kolekcji Wiosna-Lato 2024 od Marni czy sukienka z muszli kijanki od Alexandra McQueena z kolekcji Wiosna/Lato 2001 — ich dźwięki zostały wyizolowane i nagrane w izolowanej komorze anechoidalnej.

Wystawę będzie można oglądać od 10 maja do 2 września 2024 roku. Więcej szczegółów na stronach MET Museum.