fot. materiały prasowe

Arkadius: Moda na granicy ekstazy i skandalu

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na wyjątkową wystawę zatytułowaną „Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje”. Kuratorem wystawy jest Marcin Różyc, a za architekturę przestrzeni odpowiada Zuza Golińska. Ta ekspozycja to hołd dla jednej z najbardziej fascynujących postaci świata mody – Arkadiusza Weremczuka.

Arkadius, urodzony w 1969 roku w Parczewie, zasłynął na przełomie XX i XXI wieku jako jedna z najważniejszych osobistości London Fashion Week. W 2001 roku „The Independent” umieścił go w dziesiątce najlepszych mistrzów brytyjskiej mody. Był odkryciem nowego milenium, a jego twórczość, głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze szlacheckiej i ludowej, jednocześnie niosła ze sobą marzenia twórców Młodej Polski.

Arkadius był mistrzem konfrontacji i synkretyzmu. Łączył sacrum z profanum, inspirując się zarówno Matką Boską, jak i pracownicami seksualnymi. Jego twórczość to manifestacja miłości, pacyfizmu oraz antydyskryminacji. Otwarcie mówił o seksie, erotyce, rozkoszy i innych wielkich namiętnościach, co czyniło jego projekty wyjątkowo odważnymi i kontrowersyjnymi.

Jego artystyczna wyobraźnia była nasycona różnorodnymi wpływami – od antyku po queer, od Shakespearea po antykapitalizm. Inspirowały go dzieła Allena Jonesa i reklamy usług seksualnych. Arkadius nie bał się przełamywać konwenansów – na jego pokazach mody można było zobaczyć zarówno supermodelki, jak i celebrytów z programów reality show, osoby transpłciowe i drag queens.

Wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa prezentuje dziedzictwo Arkadiusa w kontekście artystycznych tkanin z muzealnej kolekcji oraz współczesnej sztuki. Przestrzeń wystawiennicza łączy nowożytny kościół ze świątynią Afrodyty, arkadię z pokazem mody. Jest to synkretyczna, eklektyczna i rozkoszna podróż przez twórczość Arkadiusa.

Wystawa prezentuje prace takich artystów jak Maja Berezowska, Joanna Hasior, Marcin Janusz, Radek Anais Laró, Sebulec, Zonia Pionk, Łukasz Stokłosa, Ewa Wacherlohn oraz Marek Wodzisławski. Wśród twórców zdjęć i filmów z archiwum Arkadiusa znajdują się Robert Wolański, Carlos Graca i Tomasz Magierski.

Ponadto, na wystawie można zobaczyć projekty marek takich jak Jimmy Choo, Natacha Marro, Mateusz Bidziński, Filip Kozak, Marta Kulik oraz Monika Łuczak.

„Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje” to niezwykła okazja, aby zanurzyć się w świat pełen kontrastów i emocji, gdzie moda spotyka się ze sztuką, a przeszłość dialoguje z teraźniejszością. To wydarzenie, którego nie można przegapić – pełne inspiracji, pasji i nieprzewidywalności, tak charakterystycznej dla samego Arkadiusa.