Chłopcy (nie) bawią się lalkami

Kolekcja opowiada o szkodliwym wpływie toksycznej męskości na wychowanie chłopców i życie dorosłych mężczyzn. Inspiracją do zbadania problemu, były osobiste historie autora jak i historie zasłyszane od znajomych. Skala szkodliwości przekonań jaki mityczny „prawdziwy mężczyzna” powinien być, a jaki nie z każdym kolejnym źródłem na tem temat poraża co raz bardziej. Celem projektu jest dotrzeć do tych, którzy bagatelizują ten problem, lub nigdy o nim nie słyszeli.

Punkt wyjścia to „10 przykazań dla chłopców”, które opracowane zostały na podstawie zakazów jakie słyszą chłopcy w dzieciństwie. M.in. „chłopcy nie płaczą”, „chłopcy nie noszą różowego” czy tytułowe: „chłopcy nie bawią się lalkami”. Autor odwołuje się do filmu „American Psycho” i wskazuje sceny drag i ballroomu jako kontrę stojącą na straży akceptacji i bezpieczeństwa. Praca nad kolekcją to w sumie 9 miesięcy badań nad tematem, konstrukcji poszczególnych elementów, projektowaniu sylwetek jak i druków, tworzenie autorskich dzianin na maszynach ręcznych i komputerowych. Odszywanie prototypów, przymiarki, szycie finalnych części kolekcji.

Projektant: Gabriel Data
Fotograf: Łukasz Biernat
MUA: Olimpia Patrzałek
Stylizacje: Julia Grygorczyk
Photo Assistance: Anna Zegar, Wojciech Serowik

Modele: Bart Le Cot, Bartosz Wiśniewski, Dawid Stępień, Dominik Skoczeń, Filip Kazieko, Pidżej, Piotr Gołębiowski, Michał Zawadzki oraz Oskar Szlapa.