fot. YouTube

Sacai Wiosna-Lato 2025: Wspomnienie Jamesa Deana

Podczas prezentacji najnowszej kolekcji Sacai na sezon Wiosna/Lato 2025, Chitose Abe zabiera nas w podróż inspirowaną duchem Jamesa Deana. Jak mówi sama projektantka, cytując legendarnego aktora: „Myślę, że głównym powodem istnienia, życia na tym świecie, jest odkrywanie.” To właśnie ten duch ciekawości, szczerości, wolności i niewinnej naiwności, stanowi punkt wyjścia do re-miksowania i wynajdywania nowych sylwetek oraz proporcji, które są tak charakterystyczne dla Sacai.

W kolekcji na wiosnę 2025 dominują mocne, architektoniczne ramiona oraz spodnie o przesadzonej objętości, które nadają znanym już archetypom odzieżowym nowy, odświeżony wygląd. Chitose Abe łączy klasyczne formy z nowoczesnymi akcentami, tworząc unikalne, hybrydowe kreacje. Abe nawiązuje do ikonicznej kurtki Harrington noszonej przez Deana, zestawiając ją z typowymi dla Sacai kształtami i dodając urok vintage’owych nadruków z motywami samochodów i kwiatów. Modele niosą ze sobą książki i noszą okulary, co ma symbolizować akademicką młodzież w trakcie odkrywania świata.

Nowa współpraca z Levi’s wprowadza hybrydy kurtek Type I, II i III, które zostały przekształcone w jednoczęściowe, rzeźbione kreacje, łączące górę z dołem spodni. Klasyczne jeansy zyskują nową objętość w stylu Sacai.

Japońska marka WTAPS, znana z wojskowych inspiracji, również wniosła swój unikalny styl do kolekcji, tworząc zaskakujące połączenia z charakterystycznymi elementami Sacai.

Tradycyjne mokasyny J.M. Weston zyskały nowy, hybrydowy wygląd, a nowy model sneakersów Zegamadome powstał we współpracy z Nike.

Scenografia pokazu inspirowana była kultowym zdjęciem Jamesa Deana autorstwa Dennisa Stocka, przedstawiającym aktora przed domem z dzieciństwa. Modelki i modele, wychodząc z dekonstruowanego domu, symbolizowali dojrzewanie, opowiadając historię wzrastania i samopoznania.

Sacai na wiosnę i lato 2025 to kolekcja pełna nieoczekiwanych połączeń, które łączą w sobie nostalgię z nowoczesnością. Chitose Abe, czerpiąc z ducha Jamesa Deana, tworzy nie tylko ubrania, ale i opowieść o poszukiwaniu siebie i odkrywaniu nowego w starym. To hołd dla młodości, wolności i nieustającej ciekawości świata.