W nadchodzący piątek będziemy mieć okazję wziąć udział już po raz drugi w wystawie zorganizowanej przez kolektyw Coming Out, który ostatnim razem pojawił się w Pawilonie Bliska na początku lutego obecnego roku.
Kolektyw Coming Out jest młodą inicjatywą mającą na celu promowanie osób artystycznych oraz zapewnienie przestrzeni do pokazania prac szerszej widowni. W swojej misji deklaruje nie tylko swobodę ekspresji, ale również przekucie sztuki w narzędzie do społecznej zmiany. Każda historia, każda twórczość ma szansę zostać dostrzeżoną dzięki działaniom grupy, dla której główną wartością jest tworzenie empatycznej i inkluzywnej kultury.
W nadchodzącej odsłonie wystawione prace podejmą temat płciowości przez pryzmat biologicznych i społecznych uwarunkowań. W wydarzeniu weźmie grono szereg osób, które interpretują tożsamość płciową poprzez bagaż własnych doświadczeń i wnikliwych obserwacji we współczesnym świecie. Na wernisażu będziemy mieć przyjemność zobaczyć prace między innymi takich osób, jak Helena Stiasny, Dawid Grzelak, Joanna Ambroz. Aleksander Stebnik, Sara Ilia, Marek Ruszczyński, Karo Linda, Beata Sosnowska, Joanna Młodzik, Stanisław E. Łuczak, czy Marta Zelent.
Organizatorzy wystawy zachęcają gości do podjęcia refleksji na temat płci w obszarze kultury, społeczeństwa, a także własnej prawdy i przekonań. Już w czasach starożytnych płeć wiązała się z pozycją w społeczeństwie, a do dziś przedstawiciele trzeciej płci sprawują określone funkcje w Indiach, Wietnamie, Indonezji, Meksyku czy nawet na Bałkanach. Temat, który wciąż wydaje się tabu jest konsekwentnie forsowany od lat 70, kiedy termin gender zaczął określać nie różnice biologiczne, a role społeczne. W konsekwencji powstająca w latach 90. Teoria Queer rzuciła nowe światło na zagadnienia, którym warto się przyjrzeć w najbliższy weekend.
Na wystawie oprócz prac nie zabraknie wydarzeń, które obejmą DJ sety ((Nikoletta DJ b2b WIOSNA oraz Domi Depo WSK), warsztaty dla mężczyzn prowadzone przez Patryka Moszkę oraz koncerty w wykonaniu Dawida Grzelaka i Zuzannę Całkę w nadchodzący weekend.
Wydarzenie potrwa do 1 września 2024. W sobotę i w niedzielę obowiązuje bilet wstępu dostępny do zakupienia przez platformę GoOut, natomiast wstęp na wernisaż w piątek 31 sierpnia jest darmowy.