Balagan Studio Vegan Bio

Balagan Studio przedstawia pierwszą w Polsce kolekcję wegańskich i biodegradowalnych butów wykonanych w 99% z oddychających materiałów, które pod koniec swojego życia mogą być kompostowane. Z troski o środowisko i z uwagi na cykl życia produktów powstała kolekcja Vegan Bio. Od teraz w przyjaznych dla środowiska wersjach można kupić kultowe baleriny Balagan: Opera i Kemet oraz sznurowane półbuty Ali i Eretz. 

Intensywne prace nad znalezieniem odpowiedniej alternatywy dla skóry naturalnej trwała wiele miesięcy. W tym czasie zespół Balaganu zbadał wiele istniejących na rynku zamienników skóry naturalnej. Dla odpowiedzialnej i zrównoważonej marki ważne było znalezienie takich materiałów, które będą wolne od plastiku, oddychające i nieszkodzące planecie. 

Prędkość i niski koszt masowej produkcji sprawiły, że dziś na świecie produkuje się 24 miliardy par butów rocznie. Uszycie buta jest dosyć skomplikowane, ze względu na konieczność połączenia ze sobą kilku komponentów: cholewki, podeszwy, wkładki. W dzisiejszym przemyśle obuwniczym, gdzie liczy się prędkość, ilość i niska cena, naturalne materiały zastępuje się syntetykami. Jeżeli każda pojedyncza część buta wykonana jest z innego tworzywa sztucznego, to obuwie, które spełniło już swoją funkcję lub rozpadło się z powodu niskiej jakości, staje się niemożliwym do przetworzenia odpadem. Miliardy par trafiają więc na wysypiska śmieci, gdzie przez setki lat będą powolnie uwalniać do gleb i wód gruntowych szkodliwe substancje i cząsteczki mikroplastiku. 

Od dawna marzyłyśmy o przyjaznej środowisku alternatywie dla skór zwierzęcych. Ponad rok szukałyśmy i badałyśmy dostępne na rynku wegańskie „skóry”. Niestety wszystkie zbadane przez nas skóry: z jabłek, winogron, ananasa, kaktusa w dużym stopniu opierają się na syntetykach.Wbrew temu, co reklamują producenci, „eko skóry” nie zawsze są eko.

Hanna Ferenc i Agata Matlak-Lutyk, właścicielki Balagan

Balagan chcąc stworzyć wegańskie modele butów, zdecydował się używać tylko tkanin naturalnych, co do których mają pewność, że są przyjazne i bezpieczne dla środowiska. 

Naturalne materiały i zapomniane techniki

Podeszwy wegańskich modeli powstają z naturalnego lateksu z drzewa Lactae Brasilensis. Do jego produkcji nie ścina się drzew, ale delikatnie nacina ich korę, żeby pozyskać produkowane przez nie „mleko”. To bardzo zrównoważony i powolny proces, w którym pozyskiwanie płynu odpowiada naturalnemu cyklowi drzewa, który ciągle uzupełnia mleko i regeneruje się. Plantacje, na których rośnie Lactae Brasilensis są certyfikowane, a nowe drzewa sadzone są jedynie wtedy gdy stare zakończą swój długi (25-letni!) cykl życia.

Same podeszwy powstają w niewielkim zakładzie na południu Francji, który 40 lat temu wskrzesił dawno zapomniany proces przetwarzania kauczuku. Płynny lateks jest wlewany ręcznie do metalowych form, a później kąpany w temperaturze 60 stopni. Po schłodzeniu trafia do pieca, gdzie spędza kolejne 7 dni. Tak powstają niezwykle miękkie i elastyczne podeszwy, których produkcja jest całkowicie ręczna. W całym procesie wytwarzania nie używane są żadne składniki poza kauczukiem, dlatego zużyte podeszwy mogą być kompostowane. 

Cholewki wegańskich modeli są wykonane z bawełny organicznej produkowanej w Europie z przędzy bawełny organicznej i bawełny z recyklingu. Posiadają certyfikat GOTS (Global Organic Textile Standard), czyli najwyższy standard produkcji tkanin, który gwarantuje, że w procesie uprawy nie zostały użyte nawozy czy substancje chemiczne, stanowiące zagrożenie dla środowiska. Ponadto zobowiązuje producentów do stosowania zamkniętego obiegu wody lub budowy własnych oczyszczalni jak również obejmuje kwestie społeczne zatrudnienia i warunków pracy rolników. 

Wkładki do butów powstają z włókna kokosowego zmieszanego z naturalnym lateksem, tym samym, który został użyty do produkcji podeszew. Dzięki połączeniu tych dwóch materiałów, wkładki są miękkie i sprężyste. Dodatkowo pokryte są cienką warstwą korka, który ma właściwości antyseptyczne. 

Wkładki do butów powstają z włókna kokosowego zmieszanego z naturalnym lateksem, tym samym, który został użyty do produkcji podeszew. Dzięki połączeniu tych dwóch materiałów, wkładki są miękkie i sprężyste. Dodatkowo pokryte są cienką warstwą korka, który ma właściwości antyseptyczne. 

Kampania blisko natury

Zmysłowa kampania towarzysząca premierze kolekcji podkreśla jedność z naturą. Wśród drzew, roślin, w zieleni znajdują się trzy postacie. Wizualna opowieść o byciu blisko przyrody podkreśla esencję kolekcji – naturalne materiały i ich najbardziej charakterystyczne cechy jak również biodegradowalność i rozkład. 

Z obrazu wybija się poczucie bliskości, siły i energii, dające poczucie siły i niezależności. Kolekcja wegańska zaprojektowana została z myślą o świadomych kobietach, które chcą dokonywać etycznych wyborów – z czułością i uważnością na potrzeby planety.