Balenciaga Wiosna-Lato 2022

Prezentacja pokazu Balenciagi na sezon wiosna-lato 2022 składa się z dwóch części: foto na czerwonym dywanie w hollywoodzkim stylu oraz premiery filmu. „Goście” noszący nową kolekcję zatrzymują się na czerwonym dywanie, zanim zostaną wprowadzeni do teatru, w którym wyświetlany jest krótki film „Simpsonowie i Balenciaga”.

The Simpsons wraz z Balenciaga to najnowsza z serii prezentacji, które przesuwają pewne granice między modą, a innymi formami rozrywki, kultury i technologii, ukazując markę Balenciaga w jeszcze bardziej kontrowersyjnym świetle. A to marka lubi najbardziej. Nieoczywistości świata.


„Obsada” składająca się z przyjaciół, modelek i członków zespołu Balenciagi noszących kolekcję wiosna-lato 2022 jest częścią performansu, a może nawet i spektaklu, w którym premierowe wydarzenie staje się samym pokazem. Wejścia na tytułowy czerwony dywan są udokumentowane, tworząc serię odwróconych ról. Tak jak w Simpsonach, gdzie publiczność staje się bohaterami i vice versa.

Kolekcja reprezentuje kompletną paletę DNA marki Balenciaga – garderobę streetwearową, dzienną, haute couture, elegancką wieczorową i tą nazywaną „proto-couture”. Sylwetki są totalnie różne. Od ultrasmukłych po nieproporcjonalnie – wydawać by się mogło – duże.

Trwałe zobowiązanie do odpowiedzialnej produkcji marki przejawia się także w tej kolekcji. W nadchodzącym sezonie ekologiczne podejście Balenciaga reprezentowane jest za pomocą dżinsu z recyklingu, skóry, delikatnych tekstyliów i haftów, a także innowacji materiałowych. Jest to między innymi skóra na bazie roślin, która jest wykonana z mieszanki włókien pochodzących z kaktusa i biopolimerów. 95,2% tkanin gładkich i drukowanych w kolekcji posiada certyfikat przedłużonej trwałości.

Kolekcja zawiera także kilka debiutów i aktualizacji kultowych akcesoriów. Space Shoe to wysoce innowacyjna alternatywa dla klasycznych derbów z pojedynczą formą, wykonana w całości z materiału EVA. Mokasyny z miękkiej skóry przypominają pantofle, podkreślając ideę komfortu w klasycznym bucie męskim.

Kolekcja, będąc częścią współpracy z Crocs, zamienia miękki chodak w wzmocnioną metalem platformę, łączoną z estetyką cybergoth. Natomiast model Defender to nowe, super masywne tenisówki z ekstremalnym bieżnikiem rodem z opon. Buty Trompe l’œil imitują sandały na szpilce… noszone na skarpetce.

Natomiast jeśli chodzi o torby – Cagole Boot to obuwnicza wersja klasycznej torby z ćwiekami, wykonanej ze skóry Arena. XX Bag reinterpretuje sylwetkę klepsydry, wypełniając jej przestrzeń i tworząc nową formę. Triplet Bag to interpretacja klasycznej łańcuszkowej torebki, wykonana z trzech oddzielnych przegródek.

Wszystkie stylizacje uzupełniają nowe style okularów, akcesoriów i niewielkiej biżuterii.