Instytut B61 na Międzynarodowym Festiwalu Nauki w Portugalii

Jak otrzymać wiadomość z kosmosu?

Wywodzący się z Torunia Instytut B61 weźmie udział w Międzynarodowym Festiwalu Nauki (Festival Internacional de Ciência) w Oreias w Portugalii. Zostanie tam zaprezentowana instalacja „Stellar Entanglement” opierająca się na wirtualnej rzeczywistości, dzięki której widzowie będą mogli poznać tajemnice zjawiska zwanego ewolucją gwiazd. Instytut B61 został zaproszony przez organizatorów festiwalu oraz Ambasadę RP w Lizbonie, będącą partnerem wydarzenia.

Instalacja „Stellar Entanglement” została stworzona przez Instytut B61 we współpracy z duetem reżyserskim The Kissinger Twins. Kluczowym elementem projektu jest tajemnicza „Żółta Walizka” – instalacja jest nawiązaniem do czterech kapsuł czasu umieszczonych w przestrzeni kosmicznej: dwóch metalowych płyt na sondach Pioneer 10 i 11 oraz dwóch złotych płyt na sondach w ramach programu Voyager. Tym razem to ludzkość odbiera Kapsułę czasu w postaci Żółtej Walizki. Jak tłumaczą artyści, to nie ludzkość wysyła wiadomość do innej cywilizacji, lecz wiadomość przychodzi z przestrzeni kosmicznej do nas. Żółta Walizka zawiera między innymi wiadomość skierowaną do ludzkości, nagraną w formie filmu VR przez zespół naukowców Instytutu B61 na chwilę przed zagładą planety, spowodowaną wybuchem Supernowej.

Prezentacja instalacji odbędzie się w Archiwum Instytutu B61, które zaadaptuje do swoich potrzeb przestrzeń Pałacu Marquês de Pombal. Widzowie mają możliwość odsłuchania nagrania VR dokumentującego aktualny stan wiedzy dotyczący procesu ewolucji gwiazd, w tym zapoznać się z takimi pojęciami naukowymi, jak Gwiazda ciągu głównego, Czerwony olbrzym, Mgławica planetarna, Biały Karzeł czy Supernowa. Przedstawiona zostanie tam również materialna zawartość Żółtej Walizki, na którą składają się próbki, artefakty, notatki, dokumentacja techniczna oraz zapis materiału potrzebnego do odtworzenia gatunku, który unicestwił wybuch macierzystej gwiazdy.

W czasie wydarzenia uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wysłuchać również keynote Jana Świerkowskiego – lidera Instytutu B61, który w 2018 roku został za swoje działania w ramach Instytutu B61 uhonorowany tytułem Popularyzator Nauki 2017 w kategorii animator przez Polską Agencją Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jan Świerkowski w swoim wystąpieniu opowie o tym jak za pomocą sztuki wyobrażać sobie rzeczy, których nie możemy doświadczyć zmysłami, a które opisuje nauka, takich jak elektrony (zbyt małe by je dostrzec) lub gwiazdy (zbyt odległe i gorące by je dotknąć).