fot. materiały prasowe

Orville Peck: Od szeptów na ranczo do głośnego głosu – Historia artysty, który przełamał schematy

Orville Peck to kanadyjski piosenkarz (choć urodził się w Johannesburgu), autor tekstów i muzyk, który szturmem podbija scenę muzyczną country. Jego charakterystyczna maska z frędzlami i głęboki barytonowy głos tworzą aurę tajemnicy i intrygi, a jego muzyka łączy w sobie elementy tradycyjnego country z nutą nowoczesności. Peck zadebiutował w 2019 roku singlem „Dead of Night”, który szybko stał się hitem i zwrócił uwagę na jego wyjątkowy styl. Wkrótce wydał swój debiutancki album „Pony”, który zebrał pozytywne recenzje i zyskał mu uznanie krytyków i fanów.

Peck znany jest ze swoich teatralnych występów, podczas których często pojawia się w kowbojskim kapeluszu i masce z frędzlami. Ten element jego wizerunku stał się jego znakiem rozpoznawczym i wzbudza wiele spekulacji na temat jego prawdziwej tożsamości. Peck celowo pielęgnuje tajemnicę, twierdząc, że chce, aby jego muzyka mówiła sama za siebie.

Oprócz muzyki, Peck znany jest również ze swojego aktywizmu na rzecz społeczności LGBTQ+. Sam otwarcie przyznaje się do bycia gejem. Często angażuje się w kampanie na rzecz równości i praw dla osób LGBTQ+ i wykorzystuje swoją platformę, aby zwrócić uwagę na ważne problemy społeczne.

W 2022 roku Peck wydał swój drugi album „Show Pony”, który zawierał hity takie jak „Bronco” i „Cigarette”. Album umocnił jego pozycję jako jednego z najpopularniejszych artystów country na świecie.

Orville Peck to facet z marzeniami. Od dawna pragnął stworzyć także najnowszy album – „Stampede vol. 1”, krótki album, ale pełen duetów z uwielbianymi przez siebie wokalistami, kompozytorami i muzykami. W końcu ikony muzyki, buntownicy i debiutanci połączyli siły z Orville’em w jego trzecim pełnoprawnym dziele, by stworzyć dwupłytowy album, który składa hołd przeszłości, teraźniejszości i przyszłości muzyki.

„Stampede vol. 1” rozbłysło dzięki prośbie Willie Nelsona. Prawie dwa lata temu legenda zwróciła się do Orville’a z propozycją wspólnego wykonania nowej wersji „Cowboys Are Frequently Secretly Fond of Each Other”. Ich cover jest też pierwszym singlem z albumu. Krążka, który łączy Orville Pecka z jednymi z najbardziej wyjątkowych głosów country, rocka, alternatywy i popu z całego świata. Na liście utworów obok siebie stoją ikony takie jak Elton John (który dołącza do Orville’a w porywającej interpretacji klasycznego „Saturday Night’s Alright (For Fighting)”) i Willie, a także artyści tacy jak Midland czy Noah Cyrus.

Kiedy siadam i patrzę na wszystkich artystów na tym albumie, wciąż prawie nie mogę uwierzyć, że ci ludzie chcą ze mną pracować – ale zabawne i inspirujące jest to, że, naprawdę mogę uwierzyć, że chcą ze mną pracować. To najlepszy wniosek z tego wszystkiego. Czuję, że w końcu uczę się zajmować należne mi miejsce przy muzycznym stole. Ten projekt zawsze był czymś, o czym fantazjowałem, więc zobaczenie go w końcu zrealizowanego to naprawdę spełnienie moich marzeń.

Orville Peck

Spójrzmy prawdzie w oczy, Orville Peck to facet za maską. I coraz częściej maska ta się kurczy. To chyba nie przypadek. Wraz z kolejnymi albumami Orville staje się coraz bardziej pewny siebie, a co za tym idzie – maska staje się coraz mniej potrzebna. Kiedyś pomagała mu się otworzyć, teraz staje się historią. Trochę jak Ziggy Stardust i Aladdin Sane Davida Bowiego – są ważnymi etapami ewolucji artysty.

„Stampede vol. 1” to lata pracy nad doskonaleniem pisania piosenek, śpiewu, gry na instrumentach i ogółem artystycznej działalności Orville’a Pecka. Jednak jakby tego było mało, 7 czerwca 2024 Orville wypuszcza wspólnie z Kylie Minogue i Diplo singiel „Midnight Ride”. Country połączone z popem i nutką szaleństwa – szykuje się naprawdę gorąca jazda!