UrBBan Fusion. Art & Fashion Festival

Na jednej wspólnej przestrzeni spotkają się różne pokolenia i dziedziny sztuki. Moda i sztuka krawiecka pojawią się w wyjątkowym zestawieniu z fotografią, muzyką, tańcem i historią. To fuzja artystycznych zdarzeń w mieście, które powstało dokładnie 70 lat temu z połączenia dwóch różnych jednostek urbanistycznych, położonych od stuleci na dwóch brzegach rzeki Biała. UrBBan Fusion. Art & Fashion Festivał powstał z inicjatywy władz miasta i według pomysłu oraz pod dyrekcją artystyczną uznanej w świecie projektantki – Natashy Pavluchenko, tworzącej na co dzień właśnie w Bielsku-Białej. Miasto, które może poszczycić się historią tkactwa sięgającą aż 1564 roku, czerpie z tej tradycji, tworząc wydarzenie edukacyjne i kulturalne, pokazujące potencjał kreatywny osób w nim współcześnie tworzących oraz młode talenty z regionu i z innych części Polski.

Wśród gości Festiwalu znajdą się Anna Maria Anders, Ambasador Polski w Rzymie, Maria Cristina Rigano, znawczyni mody i organizatorka pokazów w Paryżu, Pekinie i w Rzymie, Manuel Perrotta – Prezes International Fashion Network, Salvatore Cosma, burmistrz włoskiego miasta Tursi oraz Maciej Maniewski, mistrz fryzjerstwa i stylista gwiazd, mentor branży beauty i jeden z najbardziej opiniotwórczych polskich fryzjerów. Wydarzenia wieczorne poprowadzi Conrado Moreno, a w jury konkursu zasiądą przedstawiciele Polski i Włoch.

Program Festiwalu przewiduje pokazy-spektakle, spotkania rangi masterclass z osobami ze świata artystycznego, wystawy fotograficzne, pokazy filmowe i showroomy. Rozpisany został także konkurs, skierowany do młodych adeptów świata mody do 30. roku życia, z nagrodą główną Prezydenta Miasta Bielska-Białej, Jarosława Klimaszewskiego oraz z innymi nagrodami specjalnymi. W tym roku nie była wymagana prezentacja gotowej na wybieg kolekcji, a wystarczyło przedstawienie przez uczestnika pięciu rysunków/projektów ubiorów. Prace można było nadsyłać do Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej – oficjalnego organizatora wydarzenia.

Festiwal ten różni się znacznie od wielu innych, które istnieją już w Polsce i na świecie. Natasha Pavluchenko, dyrektor kreatywna Festiwalu wyjaśnia: 

– Głównym tematem będzie sztuka w różnym wydaniu. Każda z prezentowanych podczas UrBBan Fusion osób to artysta. Czy to projektant, fotografik, aktor, czy fryzjer… Chcemy, by ten Festiwal pokazywał wielorakie płaszczyzny twórczości i kreatywności. UrBBan Fusion to taki splot, specyficzna konwergencja różnych sposobów ekspresji, ale mających wspólne DNA artystyczne. Bielsko-Biała otwarte jest na kreatywność i nowe pomysły, a więc jest to najwłaściwsze miejsce na taki akurat Festiwal.

Festiwal rozpocznie się 1 grudnia wernisażem wystawy w bielskim Metrum Jazz Club, gdzie swoje prace wystawi Roman Hryciów, artysta fotografik tworzący już niemal pół wieku i Michał Obrycki, będący na początku swojej drogi twórczej. Obaj artyści fotografują kolekcję „Biała” Natashy Pavluchenko, która tym razem jest pretekstem do artystycznej wizji artystów. To dwie odsłony, dwa spojrzenia – dwie różne wizje artystyczne. Po wernisażu prace będzie można oglądać przez cały czas trwania Festiwalu we foyer BCK im. M. Koterbskiej. Kurator wystawy: Iwona Purzycka, oprawa muzyczna: Dawid Broszczakowski.

Podczas Gali otwarcia w Teatrze Polskim w czwartek, 2 grudnia, odbędzie się Koncert performatywny aktorki Anny Guzik, zatytułowany „Bez/senna”, połączony z pokazem kolekcji „Biała/Everlasting” autorstwa Natashy Pavluchenko, prezentowanej w Polsce po raz pierwszy. Kolekcja dedykowana miastu Bielsko-Biała cała utrzymana jest w kolorze białym. To kolejna odsłona prac projektantki inspirowanych historią i sztuką. Artystka sięgnęła do wnętrz czternastowiecznego, znakomicie zachowanego bielskiego kościoła pw. św. Stanisława, czerpiąc z jego motywów zdobniczych i wiążąc je z tradycją włókienniczą miasta. Premiera kolekcji miała miejsce w Rzymie, podczas prestiżowego wydarzenia International Couture, w ramach tegorocznych pokazów Altaroma. 

Z kolei w piątek, 3 grudnia, w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, zaprezentują się w ciągu dnia i wieczorem młodzi projektanci ze Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie: Mateusz Gurgul, Mariola Homoncik, Oliwia Jankowska, Łukasz Kubiński, Aneta Łącka, Anna Nowak-Curyło, Angelika Ożdżyńska, Nargiz Salwa, Anna Szczygieł oraz bielskie uznane projektantki: Anna Drabczyńska i Ewelina Sobolak / Tundra.

Wykłady w ramach tzw. masterclass poprowadzą znawcy i praktycy mody: Maria Cristina Rigano, Manuel Perrotta, Rafał Stanowski, dr Paulina Żmijowska i Natasha Pavluchenko. W jury konkursu modowego, przeznaczonego dla młodych ludzi do 30. roku życia, zasiądą przedstawiciele Polski i Włoch.

Także w piątek, 3 grudnia, podczas Gali Finałowej Festiwalu w Bielskim Centrum Kultury im. M. Koterbskiej odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród. Wystawiony zostanie spektakl performatywny, wykorzystujący elementy modowe, połączony z prezentacją dwóch kolekcji autorstwa Natashy Pavluchenko: „Maria D’Anglona” oraz „Biała/Everlasting”. To kolekcje projektantki pochodzące z linii kreatywnej łączącej modę i sztukę. Pierwsza z nich oparta jest na ornamentach średniowiecznej Bazyliki w Tursi, w regionie Bazylikata na południu Włoch, a druga m.in. na dekoracjach kościoła św. Stanisława w Bielsku-Białej. W spektaklu wezmą udział aktorka Marta Gzowska-Sawicka i wokalistka Luna. Reżyseria spektakli: Jacek Bończyk.

Festiwalowi towarzyszą projekcje filmowe, wyświetlane w kinie Helios w ramach Kina Kobiet. Odbędzie się pokaz specjalny filmu dokumentalnego „McQueen” (reż.  Ian Bonhôte, Peter Ettedgui), który jest fascynującą opowieścią o burzliwym życiu prywatnym i zawodowym brytyjskiego projektanta. Z kolei „Dom Gucci” (reż. Ridley Scott), z Lady Gagą i Adamem Driverem w rolach głównych, to filmowe wydarzenie końca tego roku. Opowieść o tragicznych losach włoskiej rodziny, związanej z modą przez pokolenia jest wirtuozerskim popisem aktorów, a także kostiumologów odtwarzających w filmie oryginalne kreacje z lat 70. i 80. Od premiery filmu 26 listopada, można podziwiać rysunki modowe Natashy Pavluchenko  i  Eweliny Kozak, dostępne w holu kina do 5.12.