Balenciaga Jesień-Zima 2022/2023

W nie tak odległej przyszłości to, co kiedyś uważano za wszechobecne, a nawet banalne jest rzadkie, często możliwe do doświadczania tylko za pomocą nowych technologii. Na przykład pogoda. Już teraz jest tworzona cyfrowo. Śnieg stanie się czymś „egzotycznym”.

Właśnie taka jest nowa kolekcja Balenciaga na sezon jesień-zima 2022/2023. Looki prezentowane są na nieskończonym białym polu, zamkniętym za ochronnymi szybami. W tej rzeczywistej transmisji z widokiem 360°, obserwujemy ideę sezonu, jaką kiedyś znaliśmy. Tak jak pamiątkowa kula śnieżna zachowuje pamięć, nadchodząca teraźniejszość rozgrywa się w sfabrykowanej burzy, odwzorowując minione zimy.

Klasyczny wygląd sylwetek został zmniejszony i zdekonstruowany. Hybrydowe sukienki i body ze streczu dopasowują się do ciała i prezentują nowe sposoby łączenia ich z rękawiczkami, butami czy spodniami. Elementy takie jak golfy, spodnie i bluzy z dżerseju są częściowo zniszczone, skurczone lub za duże.

Sweterowa odzież wierzchnia została zaprojektowana na nowo. Balenciaga przedstawia kurtkę — skórę, puchówkę, bomberkę, dżins, dres. Graficzne nadruki informują o dopasowaniu XXXL lub komunikatach typu „bądź inny” (tutaj nawiązanie do loga marki Apple – przyp. red.). Żółta taśma do pakowania z logiem Balenciaga działa jak pasek wokół płaszcza lub luźnych spodni. Jest też cały look stworzony tylko z niej. Dwurzędowy garnitur i trencze są wstępnie celowo pomarszczone, dzięki czemu można je zwinąć w kulkę, aby ułatwić pakowanie.

Akcesoria są powiększone i przerysowane, podkreślając ponowne wykorzystanie i alternatywne materiały. Boa ze sztucznego pióra wykonane są z postrzępionej organzy. Crush Bag ma kształt miękkiego pudełka, trzymanego przez jeden lub dwa uchwyty na przeciwległych krawędziach. Torba Swing składa się z wielu warstw, przytrzymywanych przez zapętlony pasek z łańcuszkiem. Trash Pouch jest inspirowana – jak sama nazwa wskazuje – workiem na śmieci.

Jeśli chodzi o buty w kolekcji znajdziemy na przykład nowy model obuwia sportowego. HD Sneaker to sznurowane buty składające się z jednego elastycznego, solidnego elementu. Knife Wader łączy dwa klasyczne style z rozszerzaną cholewką, szpiczastym noskiem i ostrym obcasem. Glove Boot to elegancki obcas z zaokrąglonymi palcami na wielu dostępnych wysokościach.

Warto zwrócić uwagę na specjalny materiał, który zastosowano w kolekcji. Epheatm to nowoczesny techno-materiał na bazie grzybni, opracowany specjalnie dla Balenciagi. Został zaprojektowany w celu zmniejszenia śladu ekologicznego bez uszczerbku dla jakości lub wydajności technologicznej. Utkany jest z szybko rosnącego organizmu, który zużywa minimalne zasoby i emituje śladowe ilości CO2, ponieważ żywi się niskowartościowymi pozostałościami rolno-przemysłowymi. Bio-wytwarzany przy użyciu zastrzeżonego procesu, Epheatm, użyty w tej kolekcji został m. in w długim czarnym płaszczy jest dużą alternatywą dla prawdziwej skóry.

Jak sam Denna przyznał do końca wahał się czy pokaz powinien się odbyć. Wszyscy zmartwieni sytuacją w Ukrainie nie do końca dali temu wyraz podczas paryskiego tygodnia mody. Projektant jednak w krótkim liście, który został umieszczony na każdym miejscu podczas pokazu wyraził swoją solidarność z Ukraińcami bo jak sam przyznał „wojna w Ukrainie wywołała ból przeszłej traumy, którą nosiłem w sobie od 1993 r., kiedy to samo wydarzyło się w mojej ojczyźnie i stałem się uchodźcą na zawsze. Dlatego praca nad tym pokazem w tym tygodniu była dla mnie tak niesamowicie ciężka. W takich czasach moda traci na aktualności i rzeczywistym prawie do istnienia. Tydzień mody to jakaś absurdalność… zdałem sobie sprawę, że odwołanie tego pokazu oznaczałoby poddanie się, poddanie się złu, które tak bardzo mnie bolało od prawie 30 lat.”