Dries van Noten Wiosna-Lato 2023

Klasyczna struktura sartorializmu, przesycona poczuciem rozwiązłości i zmysłowości. Rozmyślanie między potrzebą bezpieczeństwa, a intymnością bliskiego dotyku. Odzież męska Dries Van Noten na sezon wiosna-lato 2023 roku zaczyna się od zderzenia między tymi dwiema siłami. Są to ubrania wyrafinowane, cenne i intymne kontra twarde, wytrzymałe, takie które chronią nas przed światem.

Kolekcja obejmuje różne archetypy człowieka; dandys po zmroku, kowboj, aktor sceny garażowej, naiwny marzyciel. Ich maniery i dna są przeniesione na ubrania, aby stworzyć nowe interpretacje każdego stereotypu. Van Noten dotyka subkultury „Zazou” w Paryżu podczas II wojny światowej. To młodzież w swoich wytwornych ubraniach, która tańczyła do swingu jazzowego w Pam Pam Cafe.

Eksplorowane są także prace awangardowego świata mody z lat 80. u biegłego wieku. W szczególności warto zwrócić uwagę na ruch w stylu Buffalo łączący kody męskie i kobiece z radosnym uniesieniem chwili i lekką doza nonszalancji. Zauważyć to można w lekkich, lejących się patchworkowych pelerynach koszulowych i mundurowych.

Poczucie intymności przenosi się w odcienie ciała. Są to jedwabne kamizelki z ramiączkami spaghetti, noszone z klasycznymi plisowanymi spodniami. Jedwabne koszule połączone są z niestrukturalnymi spodniami od piżamy w paski.

Kontrastuje to z dynamiką Motocrossu. W kolekcji znajdziemy inspirowane motocyklistami spodnie z wyciętymi panelami, wraz z zabawnym, nowym motywem „DVN” zdobionym na rękawach oraz motywem siatki o strukturze plastra miodu na płaszczach i koszulach. Jest też haft cekinowy na spodenkach rowerowych.

Litery Driesa Van Notena są rozdrobnione na tkaninę. W świecie cyfrowego białego szumu tekst Lorem Ipsum – łamane łacińskie sformułowanie używane przez grafików jako symbol zastępczy – jest umieszczony na spodniach i skrawkach materiału. Archaiczny język umieszczono do własnej interpretacji.

Męskie inspiracje kowboja są widoczne w koszulach, butach i butach w stylu zachodnim. Kształty garniturów są mocne. Ewoluuje także nowa sylwetka marynarki. Są mocno wycięte, zapinane na zamek i przylegające do ciała.